علمی print
هیچ کمبودی در تامین تجهیزات پزشکی نداریم
میزان
0 comment   5 visibility
سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 08:01
چکیده مطلب
رئیس بازرسی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: در زمینه تجهیزات پزشکی هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد و در بهره مندی از امکانات پزشکی با کیفیت، در رده بالایی در بین کشورها قرار داریم.
حسین عظیم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان در خصوص تأمین تجهیزات پزشکی در کشور گفت: در تأمین تجهیزات پزشکی در طی سال‌های اخیر بودجه‌های مناسبی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تزریق شده است. بر این اساس در حال حاضر بهترین برند‌ها و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های لازم در عرصه پزشکی در کشور تهیه و تولید شده و در بیمارستان‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
وی افزود: دستگاه‌های تصویربرداری، MRI، سی‌تی‌اسکن، از جمله تجهیزاتی است که در قبال دیگر کشورها، ایران را سرآمد بیشترین امکانات در این زمینه معرفی می‌کند. بنابراین در عرصه تهیه اینگونه تجهیزات پزشکی از امکانات بسیار خوبی برخوردار هستیم.
رئیس بازرسی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تأمین دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی در مواقع بحران از جمله سیاست‌هایی است که به‌عنوان آمادگی برای مواقع بحرانی محسوب می‌شود که خوشبختانه از لحاظ تأمین و بهره‌برداری از اینگونه اقدامات در مرحله خوبی قرار داشته و نسبت به تهیه آن با مشکلی مواجه نیستیم.
وی عنوان کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد. این در حالی است که هر کالای مورد نیاز در کشور از طریق تولیدات داخلی و یا واردات جبران شده و به بهره‌برداری می‌رسد. اداره کل تجهیزات پزشکی بر این عقیده است که حتی در مواقع تحریم در حوزه تأمین امکانات و تجهیزات لازم در زمینه پزشکی مشکلی وجود نداشته است.
عظیم‌زاده اذعان داشت: این ادعا وجود ندارد که ما در تولید هم تجهیزات پزشکی مستقل هستیم، اما در تأمین کمبود‌ها و جبران عدم خودکفایی در تولید برخی دستگاه‌ها در رده بالایی از امکانات قرار داریم که باید نحوه واگذاری دستگاه‌ها در چارچوب مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مدیریت‌های لازم صورت گیرد تا امکانات در هر شرایطی بر مبنای تخت‌های بیمارستانی موجود براساس اصول انجام شود.
وی در ادامه گفت: نظام‌مندی در اختصاص تجهیزات پزشکی یکی از اصولی است که باید در دستورالعمل‌های جدید اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت به‌طور دقیق‌تری ابلاغ شود تا با توجه به حوادث اخیر و بروز بحران‌های غیرقابل پیش‌بینی نظیر زلزله کرمانشاه قابلیت مدیریت تجهیزات پزشکی وجود داشته باشد بنابراین کنترل حجم کالا‌های موجود در انبار‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیریت بر اساس دستورالعمل‌های موجود از جمله برنامه‌های جدیدی است که در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس بازرسی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت افزود: اختصاص هرگونه تجهیزات پزشکی به هزار مرکز درمانی دولتی و خصوصی براساس استاندارد‌های معاونت درمان بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد بنابراین با توجه به تعداد تخت‌های بیمارستانی میزان بهره‌مندی مراکز درمانی خصوصی و دولتی قابل پیش‌بینی نیست و بر طبق احتیاجات هر بخش از تخت‌ها تجهیزات لازم به بیمارستان تعلق می‌گیرد.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.