بین الملل print
انتقاد گزارشگر سازمان ملل از وضعیت بازداشتگاه های ترکیه
مشرق
0 comment   28 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 05:40
چکیده مطلب
مقام ارشد سازمان ملل متحد نسبت به اتهام‌ها علیه مقام‌های امنیتی ترکیه مبنی بر شکنجه و بدرفتاری با بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرد.
به گزارش مشرق، یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز سه شنبه نسبت به اتهام‌های طرح شده علیه مقام‌های امنیتی ترکیه مبنی بر شکنجه و بدرفتاری در بازداشتگاه‌های این کشور ابراز نگرانی کرد.
به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «نیلس ملزر» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه در این زمینه گفت، به دلیل اتهام‌های طرح شده مبنی بر این‌که افراد ظنین به ارتباط با «فتح الله گولن» رهبر مخالفان ترکیه یا شورشیان کرد تحت روش‌های وحشیانه بازجویی از قبیل ضرب و شتم، شوک الکتریکی و تهدید قرار گرفته‌اند، به شدت نگران شده است.
ملزر در بیانیه‌ای بدین منظور گفت: «به نظر می‌رسد مقام‌های ترکیه اقدام‌های جدی برای رسیدگی به این اتهام‌ها یا مجازات مسئولان مربوطه انجام نداده‌اند. »
به گزارش این منبع خبری، درحالی که ترکیه در گذشته مدعی پایبندی به سیاست ناشکیبایی برابر ناقضان قوانین شکنجه و آزار در بازداشتگاه‌ها بوده، اما تاکنون برابر اتهام‌های طرح شده گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد  واکنشی نشان نداده است.
دولت ترکیه فتح‌الله گولن که ساکن آمریکا است را مسبب کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند و او نیز این اتهام‌ها را تاکنون تکذیب کرده است.
در همین رابطه، نیروهای امنیتی ترکیه جمعه گذشته ۲۱ نفر را به اتهام ارتباط با عاملان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ بازداشت کردند.
به نوشته خبرگزاری «آناتولی» این افراد در جریان عملیات امنیتی در شهر استانبول و به اتهام ارتباط با سازمان فتح‌الله گولن بازداشت شدند.
در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از ۲ هزار نفر زخمی شدند.
دولت ترکیه به دستور «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور، ضمن اعمال حالت فوق‌العاده ، بیش از۵۰ هزار نفر را بازداشت و حدود ۱۵۰ هزار نفر را از مشاغل دولتی اخراج کرده است. این بازداشت‌ها و اخراج‌ها هنوز هم ادامه دارد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.