سیاسی print
سفر رئیس سازمان بازرسی کل ترکیه به ایران
جام نیوز
0 comment   14 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 07:30
چکیده مطلب
رئیس سازمان بازرسی کل ترکیه در راس هیاتی رسمی برای دیدار با مقامات بازرسی و قضایی ایران به تهران سفر کرد.
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، وی پیش از سفر به ایران، هدف از سفر خود را بررسی راههای همکاری مشترک با ایران در زمینه قضایی و موضوعات آمبودزمانی اعلام کرد.
شرف مالکوچ گفت: ایران و ترکیه در عرصه های مختلف با هم همکاری مشترک دارند و مقامات سازمان های بازرسی دو کشور نیز در چند سال اخیر بارها به کشور مقابل سفر کرده اند و ارتباط خوبی در این حوزه برقرار شده است.
وی دیدار و مذاکره با ناصر سراج رییس سازمان بازرسی کشور و غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه، بازدید از مجلس ایران، مذاکره با اعضا و هیات رییسه کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس و دیدار و مذاکره با مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی را از جمله برنامه های سفر خود در تهران ذکر کرد.
وی بیان کرد: نهاد بازرسی و آمبودزمانی ریشه در مدنیت اسلامی دارد و به اسامی مختلف در ایران و ترکیه در قرون گذشته وجود داشته و این نهاد در گذشته تحت عنوان 'دیوان مظالم' در دوره عثمانی در ترکیه دایر و فعال بوده است.
وی رایزنی برای کاهش درد و رنج انسان ها و جلوگیری از پایمال شدن حقوق مردم در مقابل نهادهای حکومتی را از جمله اهداف نهادها و سازمان های بازرسی و آمبودزمانها ذکر کرد و اظهار داشت: امروزه در کشورهای مختلف حقوق انسان ها و به خصوص اقلیت ها به علت وجود افکار و عقاید نژاپرستانه، مهاجر بودن، تعلقات دینی، قومی و مذهبی پایمال می شود و ما باید با هماهنگی هم کاری کنیم که این اتفاق نیفتد و از شدت آن کاسته شود.
وی با اشاره به جایگاه مستحکم نهاد بازرسی در ترکیه گفت: این نهاد بر اساس یکی از اصول قانون اساسی ترکیه تاسیس شده و رییس آن به مدت چهار سال بدون امکان عزل و توسط نهاد مجلس انتخاب می شود و با بودجه اختصاصی خود، یک نهاد مستقل و فراقوه ای محسوب می شود.
وی از عضویت ترکیه در هفت نهاد بازرسی بین المللی خبر داد و گفت: ما بنا داریم تجربیات خود را در دفاع از حقوق مردم در اختیار همه و به خصوص کشورهای همسایه و مسلمان قرار دهیم.
مالکوچ در ادامه اظهار کرد: ما سه و نیم میلیون پناهجو از سوریه داریم، ایران هم سالهاست که میزبان مهاجران افغانستانی است و هر دو کشور تجربه خوبی در این زمینه دارند که می توانیم آن را به اشتراک بگذاریم و در مساله نهادهای بازرسی دو کشور می توانند از تجربیات یکدیگر بهره مند شوند.
وی افزود: سازمان بازرسی ترکیه پنج سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و از چهار سال پیش با ایران در حوزه بازرسی همکاری دارد و امیدواریم این روابط افزایش یابد.
نهاد بازرسی در ترکیه در راستای اصلاحاتی که در همه پرسی قانون اساسی در 12 سپتامبر 2010 میلادی، در ژوئن سال 2012 میلادی تاسیس شد و از ماه مارس سال 2013 میلادی نیز شروع به پذیرش شکایات مردمی کرد.
نهاد آمبودزمان و بازرسی در ترکیه که وظایف آن در ایران معادل سازمان بازرسی کل کشور می باشد، نهاد مستقل و نوپایی است که در راستای فرایند همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا شکل گرفته است.
این نهاد در واقع از نظر اداری وابسته به مجلس بوده ولی بودجه مستقل داشته و دارای اختیارات مستقلی است.
ایرنا
106
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.