اجتماعی print
مهریه های پرداخت نشدنی، معضل ملی شده اند/تعیین مهریه های مضحک برای خودنمایی در اینستاگرام
تسنیم
0 comment   23 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 09:35
چکیده مطلب
مدیرعامل ستاد دیه کشور موضوعات قضایی مربوط به مهریه‌های پرداخت‌نشدنی را یک معضل ملی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر دوسوم زندانیان غیرعمد استان کرمان را بدهکاران مهریه شامل می‌شوند که این هرگز در شأن دیار کریمان نیست.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی در سفر به کرمان شب گذشته (8 اسفند ماه) با علیرضا رزم‌حسینی استاندار و  رمضان امیری مدیرکل زندان‌های استان دیدار کرد.
در این ملاقات مدیرعامل ستاد دیه کشور هزینه در امر فرهنگ‌سازی را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای هر کشوری مطرح کرد و افزود: امروز آگاهی‌بخشی و آموزش عمومی نه در حدّ یک مطالبه بلکه در هیئت یک ضرورت غیرقابل اجتناب مطرح بوده و این موضوع جهانی باید برای تک‌تک ما نهادینه شود که صرف بودجه‌ای ولو سنگین در حوزه فرهنگ، ما را از ابتلاء به بسیاری از مخارج قضایی و انتظامی مصون می‌دارد، گرفتاری‌ها و مخارجی که اگر منتهی به حبس شوند، افزون بر تهدیدات معلوم آن بر سلامت اجتماعی هزینه‌های درمانی، بهداشتی و نگهداری بالایی را بر فرد زندانی و خانواد‌ه‌های آن‌ها نیز تحمیل می‌کند، مشکلی که دامنه آسیبش برای آرامش جامعه به‌مراتب تلخ‌تر و بیشتر از اختصاص بودجه‌ای در راستای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه است.
وی جشن چهل‌سالگی انقلاب اسلامی را یک موهبت الهی برشمرد و یادآور شد: از ابتدای این نهضت که با خون هفده هزار شهید آبیاری شد و در ادامه با جانبازی و جان‌باختگی بسیاری از هموطنان در طول جنگ تحمیلی با خون دل به‌ثمر نشست و در برهه‌هایی حساس با تقدیم شهدای هسته‌ای و مدافع حرم این شجره بارور شد و محصولات آن از دره‌های کشمیر در شرق تا خیابان‌های نیجریه در آفریقا صادر گردید این تلاش‌ها بدون شک بدون مجادله آشکار و مداخله پنهان مخالفین و معاندین این نظام نبوده است که در این مقابله بارها و بارها جنگ نرم و حتی نظامی نیروهای بیگانه را به‌چشم دیده و با وجود لمس کرده‌ایم. میان همه این موضوعات فرسایشی گاه شاهدیم به‌تبعیت از سبک زندگی غیربومی عده‌ای از جوانان ما به‌واسطه دلایل متعددی یا میل به ازدواج ندارند یا با توافق به همباشی و ازدواج‌های سفید روی آورده‌اند. عده‌ای هم که ازدواج دغدغه آن‌هاست بر حسب چشم و هم‌چشمی فارغ از ماهیت کار به خودنمایی با میزان سکه‌های طلایی مهریه خود می‌پردازند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور ادامه داد: شاید باورکردنی نباشد اما جمعی کوچک نه بابت ضمانت خوشبختی خودشان، نه برای داشتن ابزاری احتمالی جهت روزهای مبادا، نه برای تمسک به حربه‌ای جهت مقابله با حق طلاق آقایان، بلکه صرفاً جهت فراهم شدن مقدمات ارسال پستی در اینستاگرام نسبت به تعیین مهریه‌های خاص اقدام کرده و طبق برخی پرونده‌های مفتوح در این ستاد مردمی عرض می‌کنم که اصرار در تعیین این میزان یا این دست از صداق‌های معلوم‌الوصف و بعضاً مضحک می‌کنند.
جولایی افزایش زندانیان مهریه را به 2800 زندانی نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی دانست و گفت: این روزها عده‌ای درباره امکان یا امتناع موضوعاتی چند، عبارت «تمنای محال» را مطرح می‌کنند، البته نه با این غلظت، اما واقعاً کارگر افتادن اقدامات دولت‌ها یا قوا در این حوزه که مردم با آگاهی و تقیّدات بیشتری نسبت به تعیین مهریه اقدام نمایند، اگرچه مؤثر خواهد بود اما در قبال قدرت هنر و به‌طور مصداقی‌تر برای نمونه جادوی هنر هشتم یا قاب تلویزیون چندان قابل قیاس نیست. عموم افراد در امور شخصی و در قبال قراردادهای خصوصی خودشان چندان تمایلی به رعایت قواعد متعدد و محدودکننده ندارند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به آمار 303نفری محکومان غیرعمد استان کرمان اظهار کرد: اگرچه امروز استان فارس با 313 زندانی مهریه بیشترین بدهکار مالی را در این حوزه دارد اما نسبت به جمعیت کیفری استان قابل تأمل است دوسوم زندانیان غیرعمد حال حاضر کرمان را محکومان به پرداخت مهریه شامل می‌شوند.
انتهای پیام/*
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.