فرهنگی print
دیپلماسی فرهنگی زمینه ساز تعامل بیشتر با سایر کشورها است
ایرنا
0 comment   32 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 11:39
چکیده مطلب
تهران - ایرنا - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: دپیلماسی فرهنگی همواره حرف اول را می زند و می تواند زمینه ساز تعامل بیشتر با کشورهای مختلف باشد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مطلب را اشرف بروجردی روز چهارشنبه در آیین رونمایی از دانشنامه ایران زمین و مجموعه 20 جلدی منجم المخطوطات العراقیه که به مناسبت فرارسیدن هشتادهمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی و با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان رییس سازمان و ارتباطات اسلامی برگزار شد، عنوان کرد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین درباره اهمیت و ضرورت دانشنامه ایران زمین افزود: تبدیل شدن به قطب پژوهش های ایران شناسی در جهان یکی از چشم اندازهای اصلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی و از ارکان اصلی قانون اساسنامه سازمان است.
وی ادامه داد: در این راستا تولید منابع مرجع از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا یکی از شاخص ها و دماسنج های توسعه عملی و فرهنگی هر کشور تولید دانشنامه ها و منابع مرجع است.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: با امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بستر همکاری تقریبا از دو سال پیش در زمینه تولید و انتشار اثار علمی و فرهنگی آغاز شد.
به گفته بروجردی، پس از چاپ و نشر کتاب های فهرست نسخه های دست نویس فارسی فرهنگستان علوم روسیه، فهرست نسخه های اسلامی روسیه، فهرست نسخه های دست نویس کتابخانه نافذ پاشای ترکیه، دوره پنج جلدی فهرست نسخه های خطی کتابخانه گنج بخش پاکستان، انتشار الکترونیکی و چاپی دانشنامه ایران زمین پنجمین کار مشترک این دو سازمان است.
مشاور رییس جمهوری افزود: دانشنامه ایران زمین در فاز اول با حدود 1780 مقاله تالیفی و با پوشش حدود
30 حوزه موضوعی مربوط به ایران به صورت الکترونیکی و در قالب یک پایگاه اینترنتی ارائه شده و نسخه چاپی آن نیز به زودی به چاپ خواهد رسید.
بروجردی اظهار داشت: در ویرایش های بعدی، بیش از 350 مدخل جدید تالیف و به محتوای الکترونیکی و چاپی این دانشنامه افزوده خواهد شد .
وی افزود: جستجوی اطلاعات و گزارش گیری از محتوای این سامانه از راه های مختلفی مانند عنوان مقالات، نامه نویسندگان و موضوعات پژوهشی قابل انجام است.
** فرهنگ هر ملت حاصل باورهای مردم آن است
بروجردی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه فرهنگ هر ملت متعلق به همان ملت و حاصل رفتارها و باورهای مردم است، گفت: دپیلماسی فرهنگی همواره حرف اول را می زند و می تواند زمینه ساز تعامل بیشتر با کشورهای مختلف باشد.
وی با تاکید بر انتقال فرهنگ و دانش انسان به نسل های آینده افزود: باید امروز به نسلی که پرحنب وجوش است همواره هویت را یادآوری کرد تا فرهنگ این مرزوبوم زنده نگهداشته شود.
** کتابخانه ملی یکی از مرزبانان بزرگ فرهنگی کشور است
رییس سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی نیز دراین مراسم با بیان اینکه که کتاب و عشق در هم تنیده هستند گفت : همه افرادی که نسوخ خطی خود را به دست ما رسانده اند، عشق خود را د رآن ریختند
ابوذر ابراهیمی ترکمان کتاب را رسانایی ماندگار دانست و افزود: امروز کار بر روی کتاب سخت تر شده و رقیبی مانند فضای مجازی باعث شده انسان ها از کتاب فاصله بگیرند.
وی کتابخانه ملی را یکی از مرزبانان بزرگ فرهنگی کشور دانست و ادامه داد: دانشنامه ایران زمین از 15 سال گذشته توسط تعدادی از همکاران سازمان فرهنگ و ارتباطات طراحی شده و بررسی های شخصی نشان داد این کار تخصصی ما نیست، بنابراین خوب است در اختیار کتابخانه ملی قرار گیرد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه این سازمان 85 دفتر در سراسر کشور دارد، ادامه داد: از بسیاری از نهادها مانند کتابخانه ملی، بنیاد سعدی و وزارت علوم درخواست کردم که رایزنان فرهنگی ما نمایندگان افتخاری آنها در کشورهای مختلف باشند، اتفاقی که رخ داد و اکنون رایزنان به همه دستگاه های فرهنگی داخل کشور خدمات ارائه می کنند.
برنامه های بزرگداشت هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی از روز دوشنبه هفته جاری آغاز شد و اختتامیه آن امروز(چهارشنبه) برگزار می شود.
کتابخانه ملی ایران سال ۱۳۱۶ تاسیس شد.
ادامه دارد...
فراهنگ ** 1085 ** 1880 ** 1071
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.