بین الملل print
کره شمالی تجهیزات ساخت سلاح شیمیایی به سوریه فرستاده است
پارسینه
0 comment   51 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 15:58
چکیده مطلب
کارشناسان سازمان ملل متحد می گویند که بر اساس تحقیقات آنها کره شمالی تجهیزاتی را به سوریه فرستاده است که می تواند در ساخت تسلیحات شیمیایی بکار رود.

به گزارش خبرنگار «پارسینه»، بر اساس گزارش سازمان ملل در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، کره شمالی ۴۰ محمول مواد شیمیایی و تجهیزات ساخت موشک‌های بالستیک به سوریه فرستاده است.
یورونیوز به گزارش نیویورک تایمز اشاره کرده است که بر اساس آن در مواد و تجهیزات ارسالی به سوریه مواردی چون کاشی‌های مقاوم به اسید، شیرفلکه و انواع دماسنج‌ها دیده شده است.
تحقیقات کارشناسان سازمان ملل متحد نشان می دهد که در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷، کره شمالی ۴۰ محموله مرتبط با مواد شیمیایی و تجهیزات مرتبط با موشک‌های بالستیک به سوریه ارسال کرده است.
بر اساس این گزارش، متخصصان موشکی پیونگ یانگ در برنامه موشکی و سلاح های شمیایی سوریه فعالیت داشته‌اند.
در گزارش ۲۰۰ صفحه‌ای سازمان ملل متحد گفته شده است که تجارت بین کره شمالی و سوریه پیامدهای خطرناک جدی دارد چرا که دسترسی سوریه به سلاح شیمیایی را آسان‌تر می‌کند و همچنین به کره شمالی اجازه می‌دهد هزینه لازم برای گسترش برنامه هسته‌ای خود را تامین کند.
با این وجود گزارش ضرورتا اثبات نمی‌کند که در حال حاضر بین کره شمالی و سوریه همکاری در زمینه‌های شیمیایی یا موشکی وجود دارد.
ایالات متحده آمریکا و برخی دیگر کشورها، دولت بشار اسد را متهم می کنند که از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده کرده است. در تازه‌ترین این موارد، نیروهای دولتی سوریه از سوی سازمان ملل متهم شده‌اند که در غوطه شرقی در حومه دمشق از کار کلر علیه مخالفان استفاده کرده‌اند. دولت سوریه و همچنین مقامات روسیه همواره این ادعاها را رد کرده اند.
سوریه در سال ۲۰۱۳ کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی را امضا کرد و وعده نابودی ذخائر سلاح های شیمیای‌اش را داد. با این حال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در سال‌های اخیر بطور مستمر متهم شده که در جنگ داخلی این کشور از سلاح شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرده است.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.