بین الملل print
پایان تاریخ انقضای گروه تروریستی جبهه النصره برای غرب؛ تشکیل ائتلاف جبهه تحریر سوریه، حربه جدید ترکیه برای توقف عملیات در شمال سوریه + نقشه میدانی و تصاویر
مشرق
0 comment   43 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 17:01
چکیده مطلب
برخی رسانه ها در هفته های گذشته از مذاکره میان دولت ترکیه و روسیه برای پیدا کردن راه حلی که منجر به توقف درگیری ها در شمال سوریه شود، خبر دادند اما جزئیاتی در این خصوص منتشر نشد.
به گزارش مشرق، پاکسازی 6 هزار کیلومتر مربع از مساحت اشغالی در استان های حلب و ادلب مسئله ای نبود که حامیان گروه های تروریستی به راحتی از آن بگذرند چرا که می دانستند اگر این روند ادامه پیدا کند نیروهای جبهه مقاومت تا عمق مناطق آلوده در شمال سوریه پیشروی می کنند.
طرح آمریکایی ها برای حمله به پایتخت سوریه یکی از عوامل مهمی بود که باعث شد عملیات جبهه مقاومت و نیروهای متحد در استان های حلب و ادلب متوقف شود و همزمان دولت ترکیه هم به نمایندگی از کشورهای غربی - عربی حامی تروریست ها، راهبردهای سیاسی خود را به میدان آورد که پیشتر رسانه ای نشده بود.

برخی رسانه ها در هفته های گذشته از مذاکره میان دولت ترکیه و روسیه برای پیدا کردن راه حلی که منجر به توقف درگیری ها در شمال سوریه شود، خبر دادند اما جزئیاتی در این خصوص منتشر نشد.
بیشتر بخوانید:
سقوط تمامی خطوط مرزی عفرین/ ارتباط ترکیه از شمال شرق استان حلب تا شمال غرب استان ادلب برقرار شد/ فاصله نیروهای ارتش ترکیه با شهر عفرین چند کیلومتر است؟ + نقشه میدانی و تصاویر
در همان بازه زمانی که رسانه ها از توافق  احتمالی مسکو - آنکار برای توقف عملیات در استان های حلب و ادلب خبر می دادند، کاروان های نظامی ارتش ترکیه به بهانه تصویب طرح کاهش مناطق تنش با چراغ سبز روسیه در مناطق اشغالی شمال سوریه مستقر شدند.
روند انتقال کاروان های نظامی ارتش ترکیه به شمال سوریه تا جایی پیش رفت که آنکارا 6 پایگاه نظامی موقت در استان های ادلب و حلب راه اندازی کرد و همین مسئله گمانه زنی رسانه ها را در خصوص توافق پشت پرده تقویت کرد.
تا این مقطع زمانی، همه تحولات نشان می داد جبهه غربی - عربی -صهیونیستی حامی گروه تروریستی به شدت از سقوط مهم ترین پایگاه خود در شمال سوریه در هراس است و ترکیه را با تمام قدرت به میدان آورد تا راه حلی برای تضمین به روسیه به دست آید که با ادامه توقف عملیات در استان های حلب و ادلب موافقت کند.
قربانی کردن گروه تروریستی جبهه النصره در شمال سوریه، گام دوم آنکارا برای جلب نظر و متقاعد کردن مسکو بود که در نهایت از اوایل هفته جاری در دستور کار قرار گرفت تا مواضع اشغالی آنان در استان های ادلب و حلب در امان بمانند.
با دستور دولت ترکیه، گروه های تروریستی « نورالدین زنکی و احرار الشام» در استان های حلب و ادلب یک اتاق عملیات مشترک به نام « جبهه تحریر سوریه» تشکیل دادند و علیه عناصر تروریستی جبهه النصره اعلان جنگ کردند.

گزارش دیگری از مشرق را در این باره بخوانید:
شاهرگ ارتباطی شرق غوطه در آستانه آزادی؛ نیروهای سوری به یک قدمی دروازه شرقی مهم ترین پایگاه تروریست ها در غوطه شرقی رسیدند +نقشه میدانی
زمانی که جبهه تحریر سوریه ( تحت حمایت ترکیه) اعلام کرد برای بیرون راندن تروریست های جبهه النصره وارد عمل می شود، طرح و حربه آنکارا برای تضمین به روس ها فاش شد که البته می تواند در آینده دردسرساز شود.
ترکیه پیشتر گروه های تروریستی احرارالشام و نورالدین زنکی را در مذاکرات آستانه به عنوان مخالفان میانه رو معرفی کرده بود و حالا با نابودی تروریست های جبهه النصره تلاش می کند، راهبرد روسیه را برای مبارزه با عناصر تروریستی در شمال سوریه تغییر دهد ( براساس مذاکرات آستانه عملیات در مناطق تحت تصرف گروه های مخالف میانه رو تعلیق شده است) در حالی که تجربه نبردهای سال گذشته به خوبی نشان می دهد تفکیک تروریست ها به خوب و بد وجود خارجی ندارد.
تاریخ انقضای گروه تروریستی جبهه النصره برای غرب در حالی رو به اتمام است که آنان در سال های گذشته به روش های مختلف برای اربابان فرا منطقه ای سنگ تمام گذاشتند اما حالا محکوم به حذف هستند چرا که منافع غرب حکم می کند از پیشروی نیروهای مقاومت به عمق مناطق اشغالی جلوگیری کنند.

به گزارش مشرق، جبهه تحریر سوریه پس از درگیری های سنگین چند روزه علیه عناصر تروریستی جبهه النصره، تاکنون مناطق مهم و بخش های گسترده ای را در استان های ادلب و حلب به اشغال خود درآورده است.
« قلعه سمعان، معره نعمان، اریحا، ارتفاع الشیخ، مناطق حد فاصل غرب شهر حلب و منطقه « اتارب، حومه شهرک های محاصره شده الفوعه و کفریا، شهرک های بنش، رام حمدان و...» مناطق به شمار می آیند که از اشغال عناصر تروریستی جبهه النصره خارج و به تصرف جبهه تحریر سوریه درآمده است.
در حال حاضر درگیری های سنگین میان عناصر تروریستی جبهه تحریر سوریه با عناصر تروریستی جبهه النصره در استان های ادلب و حلب به شدت ادامه دارد؛ برخی خبرهای تایید نشده از سقوط مواضع تروریست های جبهه النصره در غرب استان حلب حکایت دارد.
مشرق در ساعات آینده گزارشی را به همراه نقشه میدانی از مناطق تحت اشغال جبهه النصره و جبهه تحریر سوریه منتشر خواهد کرد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.