سیاسی print
ذخیره استراتژیک فرهنگ و تجربیات دفاع مقدس پادرزهر مقابله با شبیخون فرهنگی و جنگ نرم دشمنان است
فارس نیوز
0 comment   33 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 17:08
چکیده مطلب
معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه با اشاره به هجمه و شبیخون فرهنگی دشمنان تأکید کرد: بهره برداری مؤثر از ذخیره استراتژیک فرهنگ و معارف و تجربیات دفاع مقدس، پادزهر فرهنگی مقابله با شبیخون فرهنگی و جنگ نرم دشمنان است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سپاه نیوز، سردار احمد عبداللهی معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه در آیین افتتاحیه هشتمین کنگره علمی طب رزم در بیمارستان صحرایی علی بن ابیطالب(ع) گفت: ما در بیمارستان های صحرایی دوران دفاع مقدس، برای اولین بار در دنیا اقدامات و جراحی‌های بسیار پیچیده از جمله جراحی مغز و اعصاب انجام می دادیم.
وی اظهار داشت: با توجه به سوابق ارزشمند و قابل تحسین جامعه جراحان در دوران دفاع مقدس و نجات جان مجروحان، از چند سال قبل تصمیم گرفته شد است کنگره‌های علمی جامعه جراحان در همان بیمارستان های صحرایی که زمانی جلوه‌گاه خدمت مقدس جامعه پزشکی به خصوص جراحان بوده است برگزار شود.
عبداللهی افزود: همین ایده منجر به پایه گذاری یک حرکت حماسی و جهادی با صبغه علمی شد که به فضل الهی تاکنون ادامه یافته و امسال هشتمین دوره کنگره علمی طب رزم به همت عزیزانمان در جامعه جراحان و قطب ترومای دانشگاه بقیه‌الله(عج) در بیمارستان صحرایی حضرت علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) در آبادان در حال برگزاری است.
وی با اشاره به پنل ها و محتوای این کنگره گفت:کنگره امسال میزگردهای مختلفی دارد که یکی از آنها، میزگرد انتقال مصدومین و مجروحین است که در آن به نکات ریز علمی، تکنیکی، تاکتیکی در این بخش پرداخته می شود. یکی دیگر از میزگردها مربوط به خدمات پیش بیمارستانی بود، اینکه چه نوع اقدامات حیات بخشی برای مجروح قبل از اینکه به واحد بیمارستانی برسد باید انجام پذیرد. در میزگرد سوم نیز همکاران بنده در گروه جراحی و بیهوشی که به عنوان مدافعین حرم به جبهه مقاومت اسلامی حضور داشتند، تجارب خودشان را بیان می کنند.
عبداللهی با اشاره به خدمات و فداکاری های جامعه بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس خاطرنشان ساخت:خدمات بخش بهداشت و درمان برغم نقش برجسته و سابقه درخشانی که در دوران دفاع مقدس داشته است، متأسفانه مورد غفلت واقع شده و ما خلاء یک حرکت و جریان که فداکاری های جامعه پزشکی را به مردم نشان بدهد حس می‌کردیم.
وی افزود: برگزاری این برنامه ها، علاوه براینکه باعث انتقال تجارب و دانش از حوزه های مختلف طب رزم و تروما میان جامعه پزشکی و دانشجویان می شود، یاآور خدمات طب رزم در جنگ و گردهمایی همرزمان قدیمی است، آن هم در مکانی که تداعی‌کننده خاطرات تلخ و شیرین بسیاری برای همه ماست.
معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشکی سپاه ادامه داد: این گردهمایی های سالانه در حقیقت به مثابه یک تجدید پیمان و میثاق میان پزشکان زمان جنگ است که ما می‌بینیم همه آنها همچنان در متن انقلاب اسلامی حضور دارند، به آرمان های شهدا وفادارند و هنوز هم آماده اند جان خودشان را برای دفاع از اسلام فدا کنند.
عبداللهی در تشریح علت برگزاری این کنگره در بیمارستان صحرایی علی بن ابیطالب(ع) خاطرنشان کرد: وقتی پزشکان عزیز ما به میعادگاه های دلدادگان خدایی در مناطق جنگی می آیند، اشک از چشمانشان جاری می‌شود و مجذوب مغناطیس معنوی و مذهبی مشهد شهدای مظلوم دفاع مقدس می شوند. در حقیقت یک موج معنوی ایجاد می شود که نشان می دهد اگرچه غفلت ها و کم کاری‌هایی داشته ایم، اما شهدا را فراموش نکرده ایم و به آرمان‌هایشان وفادار هستیم.
وی با اشاره به هجمه های فرهنگی و شبیخون فرهنگی علیه کشور افزود: ما به واقع دچار هجمه و شبیخون فرهنگی هستیم که حضرت آقا سالهاست در مورد آن اظهار نگرانی می کنند. ما با داشتن گنجینه ارزشمند دفاع مقدس و ذخایر ارزشمند معنوی آن، نباید در این جنگ فرهنگی مغلوب شویم، اما متأسفانه یا بهره برداری مؤثر از این ذخیره استراتژیک را بلد نیستیم یا در بهره برداری و استخراج پادزهرهای فرهنگی، اهمال و سستی به خرج داده ایم، برگزاری این برنامه ها از طریق  بازخوانی معارف دفاع مقدس، به ما می آموزد که چگونه می توانیم از این ظرفیت ها و ارزش ها بهره برداری کنیم.
دبیر ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون و هشتمین کنگره علمی طب رزم تأکید کرد: نفس این بازخوانی، در افکار و رفتار انسان تأثیرگذار است. حضور در این مناطق، تلنگری به قلب ها و افکار همه ماست و ما با برگزاری این برنامه ها، به دنبال انتقال فرهنگ جهاد و ایثار به پیکر جامعه هستیم.
فردا ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهیددکتر رهنمون باسخنرانی سرلشکر سیدیحیی صفوی و حریرچی قائم مقام وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اردوگاه شهید باکری برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.