اقتصادی print
بیانیه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان علیه ایران
ساعت ۲۴
0 comment   39 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 17:30
چکیده مطلب
ساعت24-آمریکا و سه متحد اروپایی‌اش در بیانیه‌ای مشترک با تکرار ادعاهای واهی خود مبنی بر این‌که ایران موشک‌های شلیک شده به عربستان را در اختیار حوثی‌ها قرار داده است، ایران را محکوم کردند.
ساعت24-آمریکا و سه متحد اروپایی‌اش در بیانیه‌ای مشترک با تکرار ادعاهای واهی خود مبنی بر این‌که ایران موشک‌های شلیک شده به عربستان را در اختیار حوثی‌ها قرار داده است، ایران را محکوم کردند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا و سه متحد اروپایی‌اش، یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان پس از آن‌که روسیه قطعنامه سازمان ملل علیه یمن و ایران را وتو کرد، بیانیه‌ای مشترک منتشر و در آن، ایران را در ارتباط با موضوع موشک‌های شلیک شده حوثی‌ها علیه عربستان محکوم کردند.
این کشورها با تکیه بر این ادعاهای بی‌اساس و واهی در بیانیه خود آورده‌اند که ایران باید هرچه فوری فعالیت‌های متناقض با قطعنامه سازمان ملل را متوقف کند، قطعنامه‌ای که در سال 2015 به تصویب رسید و منجر به اعمال محدودیت تسلیحاتی علیه یمن شد.
این محکومیت یک روز پس از آن انجام شد که روسیه قطعنامه پیشنهادی انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید تحریم‌های یمن و هدف قرار دادن ایران به اتهام نقض این تحریم‌ها وتو کرد.
کارشناسان سازمان ملل در ماه ژانویه گزارشی ادعایی منتشر و در آن اعلام کردند که ایران با ارسال موشک و پهپاد به حوثی‌های یمن، محدودیت تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن را نقض کرده است.
روسیه روز دوشنبه در نشست شورای امنیت نتایج تحقیقات این کارشناسان را به چالش کشید و تاکید کرد که این نتایج قانع کننده نبوده و حاوی شواهد کافی برای اثبات ادعای نقض تحریم‌های یمن توسط ایران نیست.
در ادامه بیانیه مشترک آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان آمده است: ما عدم همکاری ایران (با این تحریم‌ها) را محکوم می‌کنیم، چراکه خطراتی جدی برای صلح و ثبات منطقه ایجاد می‌کند.
قطعنامه پیشنهادی انگلیس به شدت مورد حمایت آمریکا بود که توسط روسیه وتو شد. این اتفاق یک شکست برای واشنگتن محسوب می‌شود که مدت‌هاست شورای امنیت را برای اتخاذ رویکردی سخت در قبال ایران در ارتباط با مساله یمن تحت فشارقرار می‌دهد.
این در حالی است که ائتلاف تحت رهبری عربستان با حمایت دولت‌های غربی و ‌آمریکا سه سال است با حملات هوایی خود علیه یمن منجر به بروز بزرگترین فاجعه انسانی جهان، به تعبیر سازمان ملل شده است.
در نتیجه این حملات تاکنون بیش از 10 هزار یمنی شامل زنان و کودکان کشته شده‌اند و حدود یک میلیون انسان در یمن مبتلا به وبا هستند و با شرایط سخت زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مطرح شدن قطعنامه ضد ایرانی در جلسه روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل با ادعای واهی ارسال سلاح از سوی ایران به یمن گفت: آن‌چه که شب گذشته در شورای امنیت سازمان ملل رخ داد، نمایشی زشت و در راستای حمایت از کشور تجاوزگر به یمن بود.
وزیر امور خارجه ایران سه‌شنبه شب در فرودگاه بلغارستان در پاسخ به پرسشی در رابطه با تلاش اخیر آمریکا و هم‌پیمانانش در جلسه شورای امنیت جهت محکوم کردن ایران به بهانه واهی ادعای سلاح از سوی ایران به یمن تصریح کرد: آنچه که ایالات متحده آمریکا با کمک برخی کشورها در ارتباط با این قطعنامه انجام داد، نشان‌دهنده عمق وقاحت آنهاست. در واقع این اقدامات تلاشی برای پوشاندن جنایت‌هایی است که خودشان در آن شریک هستند.
ظریف با بیان این‌که «در حال ورود به چهارمین سالی هستیم که عربستان به یمن حمله کرده و در طول سه سال گذشته شاهد جنایت‌های عربستان و هم‌پیمانانش علیه مردم یمن بودیم»، خاطرنشان کرد: آنها در ابتدا فکر می‌کردند که ظرف دو  الی سه هفته می‌توانند مقاومت مردم یمن را سرکوب کنند اما به نتیجه‌ای دست پیدا نکردند. آنها اکنون گردابی را برای خود ایجاد کردند و در آن گرفتار شده‌اند. ایران از ابتدای آغاز این بحران، همچون بحران سوریه تاکید کرد: تنها راه پایان یافتن این موضوع راه‌حل سیاسی است و در همین چارچوب طرح چهار ماده‌ای را تهیه کرد. در این طرح چهار ماده‌ای بر موضوع ایجاد آتش‌بس فوری در یمن، ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم این منطقه، انجام گفت‌وگوهای یمنی - یمنی و همچنین تشکیل یک دولت فراگیر در یمن به نحوی که بتواند رابطه خوبی با همسایگانش داشته باشد، تاکید شد و ما این پیشنهاد را سه سال قبل مطرح کردیم.
ظریف ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر در پی تجاوزات عربستان و متحدانش به یمن، شاهد کشته شدن هزاران انسان بی گناه هستیم و فاجعه انسانی در این کشور در حال رخ دادن است به نحوی که طبق برخی از آمار، بیش از یک میلیون نفر در این کشور مبتلا به وبا هستند. در واقع این اتفاقات به دست آمریکا ایجاد شده است. آن‌چه که شب گذشته دنیا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شاهد آن بود، یک نمایش زشت در راستای حمایت از متجاوز بود؛ نمایشی که آبروی شورای امنیت را می‌برد. شورای امنیت به عنوان یکی از ارگان‌های مهم سازمان ملل که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی هست، تبدیل به یک دستگاه حامی متجاوز که از کودک‌کشی حمایت می‌کند، شده است. درست است که قطعنامه شب گذشته در شورای امنیت به نتیجه نرسید، ولی یک سابقه بدی را در سوابق بد شورای امنیت اضافه کرد و این باعث تاسف است.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.