اجتماعی print
افزایش بلایای طبیعی موجب تشدید بحران های زیست محیطی شده است
ایسنا
0 comment   86 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 17:50
چکیده مطلب
مدیر سابق مقابله با پدیده گردوغبار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: افزایش بلایای طبیعی موجب تشدید بحران‌های زیست محیطی کشور شده است.
به گزارش ایسنا ضیاء‌الدین شعاعی امروز در دومین همایش زمین‌شناسی مهندسی و محیط زیست شهر مشهد و نشست تخصصی فرونشست زمین در دشت مشهد که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی برگزار شد، تاکید کرد: افزایش وقوع بلایای طبیعی از سال ۱۳۸۲(۲۰۰۱) موجب تشدید طوفان‌های گرد و غبار، کاهش شدید منابع آبی، خشک شدن ۹۰ درصد تالاب‌ها و دریاچه ارومیه، کاهش منابع آبی و تهدید امنیت غذایی، افزایش وقوع زمین لغزش‌ها و فرونشت زمین شده است.
وی با بیان اینکه براساس گزارشات، تغییرات آب و هوایی و افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو باعث افزایش دمای هوا در  سطح زمین می‌شود که این تغییرات در مناطق مختلف متفاوت خواهد بود، تصریح کرد: نتیجه افزایش درجه حرارت جهانی می تواند منجر به افزایش خطر خشکسالی با سرعت باد بالاتر، تغییر جریان‌های مرطوب، تشدید جبهه‌های گرم و تغییر شدید مدل‌های بارش شود.
مدیر سابق مقابله با پدیده گرد وغبار سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پیامدهای این تغییر بسیار زیاد است و تغییر الگوهای بارش، کاهش منابع آب اعم از آشامیدنی و کشاورزی، کاهش تولید در بخش‌ کشاورزی و دامی، شیوع بیماری‌های جدید تهدید کننده، افزایش شرایط خیلی گرم و خشک و یا خیلی سرد و مرطوب و تهدید امنیت غذایی از پیامدهای این تغییرات است.
شعاعی در ادامه اظهار کرد: یکی از آثار گرم شدن کره زمین تغییر در الگوهای بارش در سطح کره زمین است؛ به طوری که افزایش دما می‌تواند در جایی موجب گرما و ورود آب بیشتری به جو و افزایش شدت بارش‌ها و در نقطه‌ای دیگر منجر به از دست رفتن منابع آبی و خشکسالی شود همچنین گرمتر شدن سطح دریا می‌تواند موتور محرکی برای افزایش سرعت باد و طوفان‌های گرمسیری شود.
وی افزود: از سال ۱۹۸۰ دمای سطح آب اقیانوس‌ها  ۰.۳ درجه سانتیگراد افزایش یافته و طبق مدل توان بادی طوفان‌ها را تا ۱ گره افزایش داده است.
مدیرسابق مقابله با پدیده گرد وغبار سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: اقداماتی در راستای سازگاری با شرایط جدید که در سطح برنامه‌ریزی‌های کلان لازم است باید انجام شود و هزینه‌ها نباید به عنوان هزینه‌ای برای رشد اقتصاد محسوب شود.
شعاعی یادآور شد: این برنامه‌ها باید شامل بسیج گسترده برای مقابله با کاهش تاثیرات افزایش دما، افزایش بهره‌وری از آب و جبران کاهش منابع آب، گسترش پوشش سبز، افزایش ریسک پذیری جوامع محلی، بهبود استفاده از منابع طبیعی و مراقبت‌های ویژه از محیط شهری باشند.
وی تاکید کرد: در افق ۲۰۵۰ رشد اقتصادی تنها زمانی استمرار می‌یابد که دولت‌ها، بازیگران سیاسی و جوامع محلی، اقدامات پیشگیری از بلایای طبیعی با نگرش به تغییرات آب و هوایی را به استراتژی‌های رشد ملی متصل و با استفاده از سرمایه‌های ملی به ویژه سرمایه انسانی، روند مثبت رشد اقتصادی را جایگزین رشد منفی و پیشرفت اقتصاد جوامع در مقیاس‌های مختلف کنند.
انتهای پیام
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.