اجتماعی print
تجمع اعتراضی دانشجویان علوم آزمایشگاهی به تصمیم های وزارت بهداشت
فارس نیوز
0 comment   76 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 18:40
چکیده مطلب
تعدادی از دانشجویان رشته‌های علوم آزمایشگاهی به دلیل مشکلات به وجود آمده مقابل ساختمان وزارت بهداشت تجمع کردند و خواستار حق خود شدند.
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، صبح امروز تعدادی از دانشجویان رشته‌های علوم آزمایشگاهی مقابل ساختمان اصلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجمع کردند.
یکی از دانشجویان در خصوص علت این اعتراضات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: به‌دلیل کمبود پزشک علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت با اقدامات غیرکارشناسی تصمیم گرفت به جای راه‌اندازی مجدد دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی از phdهای علوم پایه مسئول فنی تربیت کند.
عده‌ای از افراد غیرمرتبط با رشته آزمایشگاه که تا سال 1395 حتی مهر نظام پزشکی نداشتند، از راه‌هایی نامعلوم علاوه بر دریافت مهر، موفق به برگزاری دوره تکمیلی آزمایشگاه شدند. سؤال اینجاست که چرا دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی مانند سابق مطابق قوانین دنیا اجرا نمی‌شود.
چرا حتی مقطع ارشد علوم آزمایشگاهی وجود ندارد و کارشناسان علوم آزمایشگاهی مجبور هستند وارد مقطع ارشد علوم پایه با رشته هایی مانند زیست‌دام، شیلات، مامایی، بازرسی گوشت و محیط زیست شوند؛ از نظر وزارت بهداشت انجام 2 سال طرح کارآموزی و گذراندن 4 سال واحد A تخصصی علوم آزمایشگاهی هیچ اهمیتی ندارد.

از طرفی دیگر افراد غیر مرتبط با این رشته که دوره طرح و کارآموزی را انجام ندادند و برای گذراندن واحدهای علوم آزمایشگاه جزوه امتحانی از پیش آماده شده داشتند، خود را مرتبط با این رشته معرفی کردند تا بتوانند مسئول فنی کل آزمایشگاه شوند؛ درحالی که در هیچ کجای مدرک این افراد از لیسانس تا phd، نامی از علوم آزمایشگاهی نیست.
مشکل دیگر ورود آسیب‌شناسان به رشته علوم آزمایشگاهی از سال 73 است که دکترای حرفه‌ای را از ما گرفتند، درحالی که در 7سال عمومی در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، نه آزمایشگاه؛ این افراد در تخصص پاتولوژی تنها 3 سال آناتومیکال آسیب‌شناسی و 1 سال دروس علوم آزمایشگاهی را می‌گذرانند، با وجود اینکه دانشجویان علوم آزمایشگاهی یازده سال تحصیلات تخصصی‌تر می‌بینند، حق ما ضایع شده و به اسم بالینی بودن آسیب‌شناسی بر ما مسلط شدند.
حال سؤال این دانشجویان از مسئولان وزارت بهداشت این است که اگر نظارت بر علوم آزمایشگاهی زیر نظر وزارت بهداشت است، چرا بر خلاف قوانین جهانی حق این گروه از بین رفته است. در هیچ کجای دنیا آسیب‌شناسان درباره خون و 16 بخش مربوط به رشته علوم آزمایشگاهی که متخصصان خاص خود را دارد، نظر نمی‌دهند.
تقاضای ما این است که چرا آزمایشگاه را به صاحبان اصلی‌اش که رشته علوم آزمایشگاهی است باز نمی‌گردانند و بدون بازنگری و تکمیل واحد در این رشته، اقدام به جذب نیرو از سایر رشته ها می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس، این در حالی است که گروه‌های مختلف پزشکی و... در ماه اخیر نسبت به شرایط بد پرداختی‌ها و افزایش مطالبات و همچنین سیاست‌های وزارت بهداشت بارها در مقابل این وزارت خانه و مراکز درمانی دست به اعتراض زدند.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.