فرهنگی print
کسری 50 درصدی سدهای خوزستان
عصر ایران
0 comment   79 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:11
مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: بارندگی ها تا پایان امسال، در خوشبینانه ترین حالت به 50 درصد شرایط آبی پارسال در خوزستان خواهد رسید و تنها حدود نیمی از ظرفیت سدهای این استان را پر خواهد کرد.
به گزارش ایرنا داریوش بهارلویی روز چهارشنبه در نشست ستاد مقابله با بحران خشکسالی در استانداری خوزستان اظهار کرد: امسال میزان آورد آب سدهای خوزستان تاکنون سه میلیارد و 700 و پارسال 6 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب و متوسط دراز مدت 9 میلیارد و 800 میلیون مترمکعب بوده که 40 درصد نسبت به پارسال و 62 درصد نسبت به دراز مدت کاهش داشته است.
وی ادامه داد: آورد آب در سدهای کارون نسبت به پارسال 42 درصد، مارون 69 درصد، دز 43 درصد، کرخه 20 درصد و جره 24 درصد کاهش داشته و در مجموع، آورد آب همه سدهای خوزستان 40 درصد نسبت به پارسال کاهش داشته اند.
وی افزود: همچنین آورد آب در دوره دراز مدت سدهای کارون 63 درصد، مارون 83 درصد، دز 59 درصد، کرخه 55 درصد و جره 71 درصد کاهش داشته و در مجموع، آورد آب همه سدهای خوزستان 62 درصد نسبت به دوره دراز مدت کاهش داشته اند.
مدیر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به بارش های اخیر گفت: بر اثر بارش های 10 روز گذشته یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب تا 9 اسفند امسال وارد سدهای خوزستان شده که 852 میلیون متر مکعب آن ذخیره سازی شده و حجم مفید سدهای استان را تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: تا هشت اسفند امسال متوسط بارندگی خوزستان ١٢٤ میلیمتر مترمکعب بوده که نشان می دهد تنها ٤٦ درصد حد نرمال بارش داشته ایم.
بهارلویی با تاکید بر کاهش ذخیره سدهای خوزستان با وجود بارندگی های اخیر در کشور، بیان کرد: تا هشت اسفند به طور متوسط 144 میلیمتر بارش کاهش را شاهد هستیم؛در مدت مشابه پارسال 215 در حوضه های آبریز مختلف خوزستان بارش رخ داده که متوسط بلندمدت آن 298 بوده و بیش از 150 میلیمتر کاهش را نشان می دهد.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.