فرهنگی print
فقه موجب تحولات عظیم در جهان بشری خواهد شد
ایسنا
0 comment   89 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:19
چکیده مطلب
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: فقه تشیع، نیازمند پژوهش‌های فراوان است تا حقیقت آن استخراج شود و دنیا را متحول کند؛ ما مدعی هستیم که فقه، موجب تحولات عظیم در جهان بشری خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد فاضل لنکرانی روز چهارشنبه در مراسم تقدیر از پژوهشگران مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: فقه مفتاح بصیرت است؛ یعنی اگر کسی به دنبال بصیرت باشد، حتی در امور سیاسی و اقتصادی و ... باید بداند که فقه مفتاح همه این امور است و فقیه می تواند بصیر باشد.
وی افزود: تمام عبادت نیز فقه است؛ یعنی کسی که فقیه نباشد، یک عبادت تام از او صادر نمی شود؛ عبادت تام تنها از فقیه صادر می شود و اگر عارف و فیلسوف، فقیه نباشد نمی تواند عبادت تام انجام دهد.
آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: اگر انسان بخواهد به شان و منزلت در دنیا و دین و به مراتب بلند در دنیا وآخرت برسد باید بداند که کلید همه این عوامل، فقه است.
وی اظهارکرد: مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در هنگام تاسیس این مرکز بیان کردند که به دنبال تحولی در حوزه هستیم و اگر امروز به دید انصاف نگریسته شود این تحول، تا حدی واقع شده است؛ در امر آموزش، این مرکز موفقیت های بزرگی داشته است.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: فضلای این مرکز امروزه از مدیران مراکز تخصصی و محققان و پژوهشگران برجسته هستند؛ در مناطقی چون افغانستان و مشهد نیز توفیقات بسیاری ایجاد شده است.
وی افزود: تربیت مدرس و محقق قوی برای حوزه با عظمت قم خدمت بسیار بزرگی است؛ فضلای این مرکز پس از عرصه تدریس وارد میدان تحقیق و پژوهش می شود؛ کیفیت آموزشی بسیار خوبی در این مرکز ایجاد شده است؛ در این مرکز سعی شده است که جوهره حوزه قدیم و سنن حوزوی حفظ شود.
آیت‌الله فاضل لنکرانی اظهارکرد: پس از راه اندازی بخش پژوهش نتایج گرانباری در این عرصه بدست آمد؛ حضور حجت الاسلام طبسی در این بخش ما را برای تحویل آثار فاخر به جهان اسلام مصمم کرده است.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: فقه تشیع، نیازمند پژوهش های فراوان است تا حقیقت آن استخراج شود و دنیا را متحول کند؛ ما مدعی هستیم که فقه، موجب تحولات عظیم در جهان بشری خواهد شد.
وی افزود: در فقه ما و اهل سنت، کافر را به حربی و ذمی تقسیم می کنند؛ حال اگر زمانی برسد که مسلمانان اصلا حکومتی ندارند معنی کافر ذمی از بین می رود و در آن زمان آیا می توان گفت که همه کفار حربی هستند؟ این تقسیم باید ثلاثی شود که نه به شکل حربی و نه ذمی مطرح شود؛ امروزه بسیاری از کفار در شکل غیر ذمی و حربی قراردارند.
مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تحول آفرین بود
وی تصریح کرد: هر چه در زمان پیش می رویم، نیاز به فقه بیشتر می شود و از دیگر سوی، قوت و قدرت فقه نیز بیشتر آشکارمی شود؛ اگر به دنبال پژوهش‌های عمیق هستیم قطعا موفق خواهیم شد؛ اهالی واقعی پژوهش می فهمند که پژوهش‌های این مرکز در برخی از عرصه‌ها بی نظیر است.
آیت‌الله فاضل لنکرانی اظهارکرد: در این مرکز به دنبال ارایه بیلان کار به کسی نیستیم؛ این مرکز به غیر از پاسخگویی به خدا و امام زمان(عج) به کسی پاسخ نمی‌دهد؛ در همین جهت باید پژوهش های فاخری در کنار آموزش قوی ایجاد شود تا بتوانیم به نتایج ارزشمند برسیم.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: اولویت های پژوهشی این مرکز هر سال ویرایش می شود زیرا هر ساله اولویت های ممکن است تغییر کند؛ طلاب باید به دنبال نوآوری باشند؛ نوآوری به معنی استخراج جدید است نه اینکه مطلبی که اصلا در دین وجود ندارد را بیان کنیم تا بتوانیم مشکلی از مشکلات نظام اسلامی حل شود.
موضوع  حساس بانوی ورزشکار به راحتی قابل حل بود
وی افزود: در جلسه ای که با وزارت دادگستری داشتیم بیان شد که اگر شوهری اجازه نداد زن ورزشکارش به مسابقات اعزام شود نباید این کار انجام شود؛ بنده بیان کردم که این مساله راه حل دارد زیرا کسی که با این زن ازدواج کرده است می دانسته که این زن اشتغال خارجی دارد حق ممانعت از کار وی را ندارد.
وی تصریح کرد: اگر کسی می‌داند که همسر آینده او استاد دانشگاه است وباید به دانشگاه‌های خارجی برود حق ممانعت از این مساله را ندارد؛ این مساله می‌تواند در پیش از ازدواج حل شود ولی پس از ازدواج نباید این شرط تغییر کند؛ مشکل اصلی آن است که این مسایل به حوزه عرضه نمی‌شود.
دولت اسلامی موظف به مراقبت از حجاب زنان بدون اجبار است
آیت‌الله فاضل لنکرانی اظهارکرد: مباحثی امروزه درباره حجاب مطرح شده است؛ اسلام هیچگاه نمی‌گوید که باید با شلاق و اجبار حجاب را الزامی کرد ولی فضلایی که این مقدار را بیان می‌کنند به این مساله توجه ندارند که اسلام حاکم است و مسلمانان را به اجرای مسائل اسلامی مقید می‌کند و حاکم موظف است که بر حجاب زنان مراقبت کند.
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: حوزویان در همه این عرصه‌ها وظیفه‌مند هستند؛ امروزه نمی‌توانیم بگوییم که ما یک وظیفه معمولی داریم، بلکه یک محقق چند برابر دیگران وظیفه دارد و باید در همه عرصه‌ها به وظیفه خود عمل کنند. در این مرکز هیچ هدفی غیر از فهم فقه اهل بیت و ارایه به نظام مقدس اسلامی و دنیا نداریم و امیدواریم که این روند با دعای خیر اهل بیت(ع) تداوم یابد.
انتهای پیام
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.