علمی print
تغذیه مناسب در بارداری، هر روز چند وعده؟
نی نی بان
0 comment   85 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:53
چکیده مطلب
پژوهشگران دریافته‏ اند که زنان بارداری که در طول روز وعده‏های غذایی بیشتر ولی کم حجم‏تری مصرف می ‏کنند
پژوهشگران دریافته‏ اند که زنان بارداری که در طول روز وعده‏های غذایی بیشتر ولی کم حجم‏تری مصرف می ‏کنند، نسبت به زنانی کهسه وعده غذای مفصل صرف می ‏کنند، بهتر مواد غذایی را در اختیار جنین خود می ‏گذارند. اگر چه هر دو تقریبا یک میزان کالری مصرف می ‏کنند، اما تفاوت‏هایی  نیز وجود دارد.
در تحقیقات مشخص شده است که ثابت نگه داشتن سطح خونی مواد مغذی  در بدن مادر (باصرف وعده‏های  غذایی  بیشتر و کم حجم‏تر)،برای تکامل جنین بهتر است تا مادر یک وعده غذای  مفصل مصرف کند و سپس تا مدتی غذا نخورد. استفاده از سه وعده غذایی مفصل به معنی بالا رفتن و افت کردن مکرر سطح مواد مغذی درخون است که برای جنین در حال تکامل مفید نیست. صرف وعده‏های  بیشتر و کوچک‏تر به رفع برخی مشکلات ناشی از بارداری  مانند تهوع،سوزش سردل یا سوءهاضمه نیز کمک می ‏کند.
بیش از ۳۵% همه زنان حامله خرخر می ‏کنند. وقتی که خرخر می ‏کنید، راه هوایی فوقانی شما شل بوده و تا حدودی  نسبتا جزئی  بسته است. این امر ممکن است خطر مشکلات متعدد را افزایش دهد،چرا که مانع تنفس اکسیژن کافی و استخراج مقادیر کافی دی اکسیدکربن در شما می ‏شود. این امر باعث باریک شدن عروق خونی شما می ‏شود، که  می تواند به افزایش فشار خون شما و کاهش جریان خون به جنین منجرشود. این موقعیت می تواند مشکلات متعددی  را ایجاد کند. اگر نگران این مطلب هستید، آن را در ویزیت مراقبت بارداری  مطرح کنید.
در مراحل بعدی در حاملگی،اگر حرکات جنین را نمی ‏توانید احساس کنید، بعد از خوردن یک وعده غذایی در یک اتاق آرام بنشینید. روی اینکه کودک شما چه زمان‏هایی معمولاً تکان می ‏خورد تمرکز کنید. اگر حداقل ۱۰ حرکت جنین را در ۲۰ ساعت احساس نکنید، با پزشک خود تماس بگیرید.
یک راه برای شناخت بهتر پزشک آن است که از او بپرسید در مورد نگرانی ‏های  شما چه فکر می ‏کند. از هیچ سؤالی خجالت نکشید؛ احتمالاً پزشکتان قبلاً با این سؤال روبه‏رو شده است. او مطمئنا ترجیح می ‏دهد زمانی  از مشکلات شما با خبر شود که بهتر می ‏توان آنها را حل کرد.
ارجاع به متخصص مراقبت دوران بارداری :اگر مشکل خاصی پیش بیاید، شاید به یک متخصص مراقبت دوران باردراری  ارجاع داده شوید. این فرد، متخصص زایمانی است که ۲ سال یا بیشتر، دوره‏های اختصاصی را پشت سر گذاشته است و در مراقبت از زنان با بارداری ‏های پر خطر، تجربه دارد.
ممکن است در آغاز بارداری ، با یک بارداری  پر خطر روبه ‏رو نباشید ولی اگر مشکلاتی  برای  شما (مانند دردهای  زایمانی  پیش از موعد) یا برای جنین (مانند اسپینابیفیدا) رخ دهد، ممکن است برای مشاوره و مراقبت بیشتر در دوران بارداری ، نزد یک متخصص مراقبت دوران بارداری  ارجاع داده شوید. می ‏توانید برای انجام زایمان نزد پزشک قبلی  خود باز گردید.
اگر تحت نظر یک متخصص مراقبت دوران بارداری  قرار دارید، شاید لازم باشد در بیمارستانی  به غیر از آنکه انتخاب کرده بودید، زایمان کنید. این موضوع معمولاً به‏دلیل وجود تسهیلات تخصصی  و یا امکان انجام آزمایش‏های  خاص روی  شما یا جنین است.
ماهی ، یک انتخاب غذایی  سالم برای  بارداری  است ولی  از مصرف گوشت کوسه ماهی ، اره ماهی  و ماهی  تن (تازه یا منجمد) بیش از یک‏بار در هفته اجتناب کنید.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.