چند رسانه ای print
یک قلاده پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور مشاهده شد
مهر
0 comment   475 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 20:16
چکیده مطلب
مهدی شهر - رئیس اداره محیط‌زیست مهدی‌شهر از فیلمبرداری از یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت‌شده پرور این شهرستان خبر داد و گفت: از ابتدای سال دوازده قلاده پلنگ در این منطقه مشاهده‌شده است.
عباس زارع در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه ماموران یگان حفاظت محیط‌زیست مهدی‌شهر روز هشتم اسفندماه در حال گشت و پایش منطقه بودند که یکی از محیط بان ها توانست این فیلم را از این پلنگ ثبت کند، ابراز داشت: بر اساس مشاهدات محیط بان ها به نظر می‌رسد این پلنگ ماده است.
وی بابیان اینکه به طور یقین نمی‌توان گفت این چندمین پلنگ مشاهده‌شده در پرور است، افزود: خوشبختانه در سال ۹۶ بالغ‌بر ۱۲ قلاده پلنگ به صورت مستقیم در این منطقه مشاهده شد و البته دوربین‌های مداربسته در منطقه صیداو، رودبارک و پرور نیز تصاویری ثبت کرده اند بنابراین نمی‌توان آماری دقیق از وجود پلنگ‌ها در این منطقه ارائه داد.
رئیس اداره محیط‌زیست مهدی شهر بابیان اینکه گوشتخوارانی نظیر پلنگ برای محیط‌زیست بسیار حیاتی و ضروری هستند، ابراز داشت: با توجه به اکوسیستم منطقه پرور و  تنوع جانوری بالایی که این منطقه دارد از مردم تقاضا داریم چنانچه در محورهای منتهی به منطقه حفاظت‌شده پرور با پلنگ مواجه شدند عکس‌العمل خاصی از خودشان نشان ندهند.
زارع بابیان اینکه پلنگ از گونه های در معرض انقراض محسوب می‌شود، ادامه داد: با توجه به وجود دامداری‌ها در منطقه چنانچه مردم بومی و محلی پلنگ را مشاهده کردند بلافاصله به یگان حفاظت محیط‌زیست اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام شود.
وی بابیان اینکه از نخبگانی که برای حفاظت محیط‌زیست با ارائه راهکار پیشقدم شوند، استقبال می‌کنیم،  افزود: با توجه به در پیش بودن ایام نوروز از گردشگرانی که پرور را به عنوان مقصد نهایی سفر خود انتخاب می‌کنند تقاضا داریم نسبت به حفظ محیط‌زیست حساس باشند، پرور نگین استان سمنان را باید با خارج کردن زباله، حفاظت از گیاهان نورسته و پرهیز از استفاده خودروهای آفرودی به مکانی امن و آرام برای حیات وحش تبدیل کنیم.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.