علمی print
قرص های جدید ضد بارداری، چه تفاوتی با قبلی ها دارند؟
نی نی بان
0 comment   110 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 20:17
چکیده مطلب
قرص بلارا و قرص چاریوا گروهی از قرص های پیشگیری از بارداری هستند. در این مقاله اطلاعات لازم در مورد این قرص و نحوه ی مصرف آن ها آورده شده است.
قرص پیشگیری از بارداری بلارا Belara® و چاریوا ، حاوی Chlormadinone استات، مشتق شده از پروژسترون طبیعی با خواص آنتی آندروژنیک  و دوز پایینی از اتینیل استرادیول هستند.
قرص بلارا شامل 21 قرص با میزان استروژن برابر با قرص LD می‌باشد. اما تفاوت اصلی آن در نوع و میزان پروژسترون می‌باشد. قرص بلارا و قرص چاریوا ،  شامل 2 میلی‌گرم کلرمادیون (که یک نوع پروژسترون طبیعی است) می‌باشد ، که البته،  نوعی پیش ساز پروژسترون می‌باشد و در بدن به پروژسترون تبدیل می‌شود و از لحاظ افزایش وزن کمترین تأثیر را نسبت به سایر کنتراسپتیوهای خوراکی دارد.قرص بلارا ، از سال 1999 در آلمان و سپس در بسیاری از کشورهای اروپایی غربی و شرقی، امریکا لاتین و شرق میانه،  به تصویب رسید و مورداستفاده قرار گرفت
مزایای قرص
میزان اثربخشی بسیار بالا
عدم افزایش وزن (حتی در مصارف طولانی‌مدت(
کاهش دردهای پریود
کمترین تأثیر ممکن بر خلق‌وخو
عدم تأثیر منفی بر میل جنسی
بهبود وضعیت پوست و مو (به دلیل خواص ضد آندروژنی)
تفاوت بلارا با قرص‌های نسل اول ؟
قرص‌های ضدبارداری قدیمی (نسل اول )، دارای عوارض ثابت‌شده‌ای مثل آکنه ، افزایش وزن و ....بودند . این عوارض ، مربوط به نوع پروژسترون آن‌ها بود. در قرص‌های نسل جدید، سعی شده روی این نکته کار شود.پروژسترون استفاده‌شده در بلارا  و چاریوا ،chlormadinon CMA  استات است. این پروژسترون ، دارای خواص ضد آندروژنی متوسط  است که یک مزیت برای  پوست و مو باشد . خصوصاً در زنانی که از پوست و موی خیلی چرب رنج می‌برند .
از طرفی، افزایش وزن یکی از مشکلات زنانی است که قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند . فقدان هرگونه افزایش وزن قابل‌توجهی در هنگام مصرف Belara®، در تحقیقات بالینی نشان داده‌شده است.چون کلرمادینون، یک پروژستینوژن (پیش ساز پروژسترون) و در بدن تبدیل به پروژستین می‌شود. این دارو دارای کمترین اثر روی افزایش وزن در بین داروهای  ضدبارداری است (تمام قرص‌های ضدبارداری به خاطر جزء پروژستینی،  باعث افزایش وزن می‌شوند، اما دزوژسترل و لوونورژسترل این اثر را افزایش می‌دهند).
موارد منع مصرف و احتیاط
وجود لخته‌های خونی در شریان یا ورید (حملات قلبی، تروسبوزیس وریدهای عمقی ـ آمبولی ریوی) اختلالات سنیم انعقادی.
بارداری و شیردهی (6 ماه اول )
بیماری‌های : فشارخون - دیابت - بیماری کبد و صفرا - تومورهای بدخیم
میگرن با علائم عصبی
خونریزی‌های نامنظم که هنوز علتشان مشخص نشده و ..
نحوه مصرف
هر بسته بلارا حاوی 21 قرص می‌باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد. درصورتی‌که در دوره‌های قبل، نوع دیگر ضدبارداری را دریافت کرده‌اید می‌توانید مصرف قرص جلوگیری از بارداری بلارا را آغاز کنید.
قرص‌های جلوگیری از بارداری بلارا را نباید بجوید.
برای افزایش کارایی، قرص‌های بلارا باید به‌طور منظم در هر 24 ساعت مصرف شود.
پس از مصرف آخرین قرص بلارا ، برای یک دوره هفت‌روزه، نباید قرص‌ها مصرف شود.
4 – 2 روز پس از مصرف آخرین قرص بلارا، خونریزی اتفاق می‌افتد. پس از 7 روز، مصرف قرص را باید ادامه داد.
عوارض جانبی (احتمالی)
لکه بینی:  لکه بینی در ابتدای دوره مصرف بلارا رخ می‌دهد. در چنین مواردی باید، عموماً مصرف بلارا را ادامه داد. در صورت مشاهده لکه بینی شدید مشابه با خونریزی‌های نرمال دوره پریود حتماً با پزشک مشورت نمایید.
عوارض گوارشی:  تهوع، دردهای معدی، مشکلات معدی ـ روده‌ای
عوارض دستگاه تناسلی: احساس سفتی پستان، درد در قسمت تحتانی شکم، التهاب واژن،عفونت‌های قارچی دستگاه ژنیتال، بزرگی پستان، سندرم پیش از قاعدگی.
سیستم عصبی: سردرد، سرگیجه، میگرن، افسردگی، تحریک‌پذیری
پوست و چشم: اختلالات بینایی، التهاب ملتحمه، اختلالات پیگمانتاسیون، لکه‌های قهوه‌ای روی صورت که در اثر تماس با آفتاب تشدید می‌شود، خشکی پوست، واکنش‌های حساسیتی پوست، خارش و آکنه زودگذر، ریزش مو، درماتیت، تشدید پسوریازیس.
بیماری‌های عروقی: کلاپس قلبی ـ عروقی، افزایش فشارخون
سایر موارد: دردهای عضلانی، خستگی، احساس سنگینی در پا و تجمع آب در بافت‌ها، تغییر در وزن و اشتها، اختلالات جنسی، تعریق، افزایش ریسک ترومبوآمبولی
تداخلات دارویی
ترکیباتی که باعث کاهش سریع هورمون‌های استروئیدی می‌شوند، اثر کنتراسپتیوی بلارا، را تحت تأثیر قرار می‌دهند مانند باربیتوراتها، ریفامپین، گریزوفلوین، فنیل بوتازون، داروهای ضد صرع (باربکسالون، کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و همچنین مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل آمپی‌سیلین، تتراسیکلین که باعث تغییر فلور روده می‌شوند، میزان فعالیت بلارا، را کاهش می‌دهد.
مصرف قرص در بارداری و شیردهی
قبل از شروع درمان با قرص بلارا، باید از بارداری پیشگیری کرد. اگر در حین درمان، بارداری رخ داد سریعاً مصرف بلارا را قطع کنید.مصرف قرص بلارا در شیردهی باعث کاهش تولید شیر می‌شود. مقدار بسیار کمی از ترکیبات فعال بلارا وارد شیر می‌شوند. بهتر است 6 ماه اول شیردهی از قرص جلوگیری از بارداری بلارا استفاده نکنید.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.