بین الملل print
قتل عام جدید ائتلاف بین المللی در دیرالزور
ایرنا
0 comment   83 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:21
چکیده مطلب
تهران - ایرنا - جنایت جدید ائتلاف بین المللی در دیرالزور؛ تشکیل گروه مقاومت مردمی مقابله با آمریکا در الرقه؛ تلاش روسیه برای احیای دوباره خود در مدیترانه؛ افشاگری بشار الجعفری درباره قطعنامه آتش بس غوطه شرقی؛ ائتلاف جدید شش گروه وابسته به القاعده در شمال سوریه؛ درگیری ارتش ترکیه و کردهای سوریه در شمال غرب عفرین؛ از خبرهای مهم روز چهارشنبه سوریه است.
** جنگنده های ائتلاف آمریکایی 30 شهروند سوری را در استان دیرالزور به خاک و خون کشیدند.
به گزارش امروز رسانه های سوریه، جنگنده های ائتلاف آمریکایی در بمباران منطقه ای در نزدیکی روستای الشعفه 30 شهروند که بیشتر آن ها زن و کودک بودند را قتل عام کردند.
جنگنده های به اصطلاح ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا طی سه روز گذشته 29 غیر نظامی را در روستاهای الشفقه و ظهره علونی در شرق دیرالزور سوریه کشته و شماری را نیز زخمی کردند.
** آمریکا امروز اعلام کرد که روسیه از انجام وظیفه اش برای تضمین نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه و بازداشتن دولت دمشق از استفاده گاز سمی در این کشور تخطی کرده است.
رابرت وود سفیر خلع سلاح آمریکا در حاشیه کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو با اشاره به این که اطلاعاتی در مورد همدستی روسیه در استفاده ادعایی از سلاح شیمیایی در سوریه در اختیار ندارد، به خبرنگاران گفت که سوریه کنوانسیون تسلیحات شیمیایی را زیرپا می گذارد و روسیه نیز از پایبندی به تعهد خود برای اقدام به عنوان تضمین کننده رفتار سوریه، تخطی کرده است.
** علیرغم تعیین گذرگاه برای خروج غیرنظامیان از سوی ارتش سوریه در غوطه شرقی، عناصر گروه تروریستی تحریر الشام مستقر در این منطقه در دومین روز متوالی از خروج غیرنظامیان از طریق مسیر امن جلوگیری و از آنان به‌عنوان سپر انسانی استفاده کردند.
گروه تروریستی جبهه تحریر الشام (النصره) روز گذشته پنج خمپاره در مسیر تردد شهروندان غوطه شرقی که به سمت اردوگاه الوافدین در حرکت بودند، شلیک کردند که بر اثر آن یک تن کشته و 17 تن دیگر زخمی شدند.
آتش بس موقت پنج ساعته از روز گذشته از ساعت 9 صبح تا 14 به وقت محلی برای خروج غیر نظامیان در غوطه شرقی آغاز شده است.
** ساکنان شهر الرقه امروز در پیامی ویدیویی از تشکیل گروه مقاومت مردمی برای مقابله با اشغالگری آمریکا خبر دادند.
ساکنان الرقه در این پیام ضمن اشاره بر این که به دشمن آمریکایی اجازه نمی دهند بر ذره ای از خاک سوریه مسلط شود؛ تاکید کردند که آمریکا تروریست ها را از سراسر دنیا جمع کرده تا ابزار اقدامات زشت آنان در سوریه باشند و تروریست های مورد حمایت آمریکا شهر الرقه را ویران و ساکنان بی گناه آن را با جدیدترین سلاح های کشنده و شیمیایی قتل عام کرده است.
** به گزارش امروز خبرگزاری رویترز از بروکسل، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نامه ای به وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه، از آن ها خواست تا با حمایت از آتش بس در غوطه شرقی، امکان کمک رسانی به نقاط تحت محاصره را فراهم کنند.
موگرینی در این نامه که برای وزرای خارجه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و دبیر کل سازمان ملل متحد نیز ارسال شد، از وزرای خارجه سه کشور به عنوان رهبران مذاکرات صلح سوریه در شهر آستانه خواست تا آتش بس بشردوستانه واقعی را به مدت دستکم 30 روز پی در پی در سراسر سوریه اجرا کنند و برای تضمین توقف جنگ در سوریه، محافظت از مردم این کشور و فراهم کردن زمینه کمک رسانی بشردوستانه و تخلیه بیماران (از مناطق جنگی) گام بردارند.
** در حمله خمپاره ای امروز گروه تروریستی تکفیری جبهه تحریرالشام (النصره) به بیمارستان شهر درعای سوریه یک دختر بچه کشته و 10 غیر نظامی از جمله سه کودک زخمی شدند.
شهر درعا درجنوب سوریه، مرکز استانی با همین نام و در نزدیکی مرزهای اردن قرار دارد.
** ریک فرانکونا (Rick Francona) وابسته سابق نظامی ارتش آمریکا در سوریه درباره وضعیت این کشور و شرایط آتش بس در غوطه شرقی در مصاحبه با سی ان ان با اشاره به این که آمریکا در سوریه راهبرد بلند مدت ندارد و روسیه در پی احیای خود در مدیترانه است؛ گفت: روس ها قدرت اصلی در سوریه هستند و اسد ناگزیر است آن چه پوتین می گوید را انجام دهد، چرا که تنها دلیل ماندن اسد در قدرت، پوتین است و او باید در راستای روسیه باشد.
فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه تاکید کرد که روسیه به دنبال منافع خود در سوریه بودند که به هر دو خواسته خود رسیدند، یکی در پی فرصتی که دوباره خود را در منطقه مدیترانه نشان دهند بودند که از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در این منطقه به حاشیه رانده شد اند و دیگر چشم امید روسیه به سوریه و لبنان است و شاهدیم که تمامی فعالیت های روسیه، بازسازی دوباره خود در مدیترانه بوده که دراین زمینه سوریه نخستین گام به شمار می رود.
** ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه امروز اعلام کرد که بدترین شرایط درسوریه درمناطق تحت کنترل ائتلاف آمریکایی شامل رقه و التنف ایجاد شده است و سازمان های بین المللی باید برای حل مسایل مناطق تحت کنترل ائتلاف تحت رهبری آمریکا و گروه های مسلح هم دست آن ها در سوریه وارد عمل شوند.
به گفته وی، پس از اعلام آزادسازی این مناطق (رقه و التنف) از تحت کنترل گروه تروریستی داعش از سوی ائتلاف آمریکایی، وضعیت این مناطق برای دولت سوریه و ناظران بین المللی کاملا غیرشفاف شده است.
** بشار الجعفری نماینده دایم سوریه در سازمان ملل متحد در مصاحبه با روزنامه رای الیوم، تلاش های مغرضانه، سیاسی و غیرانسانی پشت پرده غربی ها در مورد قطعنامه آتش بس غوطه شرقی را افشا کرد.
به گفته وی، متن اصلی که کویت و سوئد ارایه کردند به اقدامات گروه های تروریستی و حملات آن ها به غیرنظامیان در شهر دمشق اشاره ای نکرد و از ابتدا مشخص بود که هدف از آن مخدوش کردن چهره دولت سوریه و متهم کردن آن به حمله به غیرنظامیان و سنگ اندازی در مسیر عملیات نظامی دولت سوریه و همپیمانانش در مقابله با تروریسم و ایجاد فرصت برای گروه های تروریستی برای بازیابی قوای خود به لحاظ تسلیحاتی و نفرات بود تا از این طریق همچنان دولت سوریه و ارتش آن را تحت فشار قرار دهند، به خصوص این که بار دیگر مساله استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه مطرح شده بود.
** محمد عبدالستار السید وزیر اوقاف سوریه امروز در نشست جمعی از علمای سوری در شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر لزوم گفت و گوی علمای مسلمان برای مقابله با فتنه مذهبی از برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در روز 27 رجب در دمشق خبر داد.
** به گزارش شبکه خبری المیادین، 6 گروه وابسته به القاعده در شمال سوریه با نام جدید تنظیم حُرّاس الدین (سازمان حافظان دین) و به فرماندهی ابو همام الشامی ائتلاف کردند.
جناح های ائتلاف کننده القاعده در سوریه شامل گروه هایی چون جند الملاحم، جیش الساحل، جیش البادیه، سرایا الساحل، سریه کابل و جند الشریعه می شود.
** ارتش ترکیه و تروریست های همراه آن با کردهای سوریه در محور دو روستای سناره و انقله در جنوب شهرک الشیخ حدید در شمال غرب عفرین درگیر شدند.
ارتش ترکیه نیز در حال بمباران این دو روستای سوریه است.
** رسانه های مخالفان سوری سه شنبه شب در خبری اعلام کردند که گروه های تروریستی جیش الاسلام، احرارالشام و فیلق الرحمن در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل، متعهد شده اند که جبهه تحریرالشام را به دلیل پایبند نبودن به آتش بس ظرف 15 روز از غوطه شرقی بیرون می کنند.
این گروه ها خواستار توقف کامل عملیات نظامی با هر سلاحی از جمله نیروی هوایی سوریه و روسیه و ورود امن کاروان های کمک رسانی و امدادی و اجازه خروج به مجروحان و بیماران و انتقال آن ها به کشورهای همسایه یا مناطق خارج از تسلط دولت سوریه شده اند.
خاورم**7074**3404
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.