اجتماعی print
2هزار و 800 زندانی مهریه در زندان های کشور
پول نیوز
0 comment   84 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 20:19
پول‌نیوز - مدیرعامل ستاد دیه کشور از حضور 2800 زندانی مهریه در زندان‌های کشور خبر داد.
سید اسدلله جولایی در سفر به استان کرمان با علیرضا رزم‌حسینی استاندار و رمضان امیری مدیرکل زندان‌های استان دیدار کرد.
در این ملاقات مدیرعامل ستاد دیه کشور هزینه در امر فرهنگ‌سازی را یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای هر کشوری مطرح کرد و افزود: امروز آگاهی‌بخشی و آموزش عمومی نه در حد یک مطالبه بلکه در هیات یک ضرورت غیرقابل اجتناب مطرح بوده و این موضوع جهانی باید برای تک‌تک ما نهادینه شود که صرف بودجه‌ای ولو سنگین در حوزه فرهنگ، ما از ابتلاء به بسیاری از مخارج قضایی و انتظامی مصون می‌دارد.
وی افزود: گرفتاری‌ها و مخارجی که اگر منتهی به حبس شوند، افزون بر تهدیدات معلوم آن بر سلامت اجتماعی هزینه‌های درمانی، بهداشتی و نگهداری بالایی را بر فرد زندانی و خانواد‌های آن‌ها نیز تحمیل می‌کند. مشکلی که دامنه آسیبش برای آرامش جامعه به مراتب تلخ‌تر و بیشتر از اختصاص بودجه‌ای در راستای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه است.
وی جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی را یک موهبت الهی برشمرد و یادآور شد: از ابتدای این نهضت که با خون هفده هزار شهید آبیاری شد و در ادامه با جانبازی و جان باختگی بسیاری از هموطنان در طول جنگ تحمیلی با خون دل به ثمر نشست و در برهه‌هایی حساس با تقدیم شهدای هسته‌ای و مدافع حرم این شجره به بارور شد و محصولات آن از دره‌های کشمیر در شرق تا خیابان‌های نیجریه در آفریقا صادر گردید.
وی ادامه داد: این تلاش‌ها بدون شک بدون مجادله آشکار و مداخله پنهان مخالفین و معاندین این نظام نبوده است که در این مقابله بارها و بارها جنگ نرم و حتی نظامی نیروهای بیگانه را به چشم دیده و با وجود لمس کرده‌ایم. در میان همه این موضوعات فرسایشی گاه شاهدیم به تعبیت از سبک زندگی غیربومی عده‌ای از جوانان ما بواسطه دلایل متعددی یا میل به ازدواج ندارند یا با توافق به همباشی و ازدواج‌های سفید روی آورده‌اند. عده‌ای هم که ازدواج دغدغه آن‌هاست بر حسب چشم و هم چشمی فارغ از ماهیت کار به خودنمایی با میزان سکه‌های طلایی مهریه خود می‌پردازند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور ادامه داد: شاید باور کردنی نباشد اما جمعی کوچک نه بابت ضمانت خوشبختی خودشان، نه برای داشتن افساری احتمالی جهت روزهای مبادا، نه برای تمسک به حربه‌ای جهت مقابله با حق طلاق آقایان، بلکه صرفا جهت فراهم شدن مقدمات ارسال پستی در اینستاگرام نسبت به تعیین مهریه‌های خاص اقدام کرده و طبق برخی پرونده‌های مفتوح در این ستاد مردمی عرض می‌کنم که به اصرار در تعیین این میزان یا این دست از صداق‌های معلوم‌الوصف و بعضا مضحک می‌کنند.
جولایی افزایش زندانیان مهریه را به 2800 زندانی نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی مطرح کرد و گفت: این روزها عده‌ای درباره امکان یا امتناع موضوعاتی چند، عبارت «تمنای محال» را مطرح می‌کنند البته نه با این غلظت اما واقعا کارگر افتادن اقدامات دولت‌ها یا قوا در این حوزه که مردم با آگاهی و تقدیات بیشتری نسبت به تعیین مهریه اقدام نمایند، اگر چه موثر خواهد بود اما در قبال قدرت هنر و به طور مصداقی‌تر برای نمونه جادوی هنر هشتم یا قاب تلویزیون چندان قابل قیاس نیست. عموم افراد در امور شخصی و در قبال قرارداهای خصوصی خودشان چندان تمایلی به رعایت قواعد متعدد و محدودکننده ندارند.
مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به آمار 303 نفری محکومان غیرعمد استان کرمان اظهار کرد: اگر چه امروز استان فارس با 313 زندانی مهریه بیشتری بدهکار مالی را در این حوزه دارد اما نسبت به جمعیت کیفری این استان قابل تامل است که دو سوم زندانیان غیرعمد حال حاضر کرمان را محکومان به پرداخت مهریه شامل می‌شوند.
برچسب ها
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.