فرهنگی print
بابا طاهر، مجنونی فراتر از عاقل ها
ایرنا
0 comment   76 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:28
چکیده مطلب
همدان - ایرنا - استاد فلسفه دانشگاه تهران گفت: بابا طاهرعریان شاعر و عارف نامی ایران به مرحله ای از عرفان رسیده بود که از زندگی فارغ و به جنونی الهی مبتلا شده بود که فراتر از عاقل ها بود.
نصرالله پور جوادی روز چهارشنبه در همایش' هزاره بابا طاهر' در دانشگاه بوعلی سینا همدان به تشریح نظریات فلاسفه و نویسندگان درباره جنون بابا طاهر پرداخت و گفت:‌ در نظر افلاطون 2 دسته مجنون وجود دارد دسته اول کسانی که به حد عقل متعارف عموم مردم نرسیده اند و قادر به معاش نیستند و دسته دوم کسانی را شامل می شود که نه تنها به مرحله عقل متعارف رسیده بلکه از این حد نیز فراتر رفته اند.
وی اضافه کرد: عین القضات این درجه را ' فرای عقل' می نامد که مختص انبیاء و اولیاء الهی است و بابا طاهرنیز از این دسته انسانها بود.
پور جوادی گفت: مطابق با نظریه افلاطون عنصری الهی در درون این دسته انسانها می نشیند و آنان را از حالت طبیعی خارج کرده و جذبه ای فوق العاده به آنها می بخشد.
وی بابا طاهر را شاعری حقیقی دانست که عشق به تمام نیکویی های مطلق الهی از او یک دیوانه عاقل ساخته بود.
این مدرس برجسته دانشگاه به مقوله دیوانگی بابا طاهر در کتابهای بسیاری از قدیم تاکنون اشاره کرد و گفت: عده ای بابا طاهر را شیفته گونه، برخی دیوانه عاقل نما معرفی کرده اند که در عین حال بسیار مورد احترام و تکریم مردم بود.
پورجوادی به داستان دیدار بوعلی سینا و بابا طاهر اشاره کرد و افزود: در برخی کتب قدیم آمده که بابا طاهر با وجود آنکه دیوانه است اما عقلش بالاتر ابن سینا به نظر می رسد و مساله ای از نجوم را برای ابن سینا حل می کند.
وی در ادامه به هویت بابا طاهر در کتابی که تالیف کرده پرداخت و گفت:‌ بابا طاهر در نظر مردم شخصیتی افسانه ای و اسطوره ای است و بزرگان و دانشمندانی که قبل از قرن پنجم می زیسته اند، مانند بایزید بسطامی حالت افسانه و اسطوره به خود می گیرند.
استاد فلسفه دانشگاه تهران، بابا طاهر را یک شاعر حقیقی دانست که ارتباط و اتصال با مراتب بالاتر دارد و شعرهای اصیل می سراید.
وی با بیان اینکه بابا طاهر نخستین شاعر صوفی مسلکان بود، اظهار کرد: بسیاری از اشعار متداول که خوانده می شود، متعلق به بابا طاهر نیست، به طور قطع شعری که لفظ عشق در آن به کار رفته باشد مربوط به بابا طاهر نیست، چون بابا طاهر در زمانی زندگی می کرد که هنوز اینگونه عاشقانه سرودن شکل نگرفته بود.
پورجوادی همچنین گفت: اشعار به زبان فارسی هم متعلق به بابا طاهر نیست، زیرا زمانی که بابا در همدان زندگی می کرد هنوز زبان فارسی خراسانی به این منطقه وارد نشده بود و زبان فهلوی رایج بود.
سال 96 از سوی استاندار همدان به نام بابا طاهر، عارف و شاعر دوبیتی سرای همدانی نامگذاری شد و همایش ملی' هزاره بابا طاهر' در همین راستا با حضور صدها محقق و پژوهشگر زبان ادبیات فارسی با ارائه 83 مقاله علمی در موضوع 'بابا طاهر شناسی' از سراسر ایران در دانشگاه بوعلی سینا همدان برگزار شد.
2087/7527
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.