بین الملل print
قطر پاسخ بیانیه عربستان ، امارات ، بحرین و مصر را داد
ایرنا
0 comment   79 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:43
چکیده مطلب
دوحه - ایرنا - دولت قطر با صدور بیانیه ای پاسخ عربستان ، امارات ، بحرین و مصر را داد. کشورهای مذکور قطر را به ادامه تحریم ها تهدید و این کشور را به حمایت از تروریسم متهم کردند.
به گزارش ایرنا ، در بیانیه قطر آمده است ؛ از شورای حقوق بشر سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن می خواهیم نسبت به پایان دادن به تحریم ها ، توجه کافی به تعقیب عاملین آن و جبران عادلانه خسارت های وارده اقدام کند.
در بخش دیگری از این بیانیه که از سوی نمایندگی قطر در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو منتشر شد ، آمده است: کشورهای تحریم کننده از ارایه هر گونه مستند و استدلالی در مورد حمایت قطر از تروریسم و اقدامات قهرآمیز یکجانبه علیه مجازات دسته جمعی مردم قطر عاجزند.
بیانیه ، اعمال تحریم ها را در تضاد کامل با قوانین بین الملی و قوانین مربوط به حقوق بشر و میثاق سازمان ملل متحد ارزیابی کرده و می افزاید: واقعیت های موجود در گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر که نوامبر گذشته به قطر سفر کرد ، دیده می شود. این گزارش به خوبی به تبعات اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تحریم ها که همچنان ادامه دارد اشاره کرده است.
در بیانیه قطر با اشاره به متهم شدن این کشور به حمایت تروریسم آمده است ؛ تحریم کنندگان قصد دارند از تروریسم برای گمراه کردن جامعه بین المللی درباره اهداف و اقدامات غیرقانونی و غیرانسانی علیه دولت قطر، که به شدت ناقض قوانین و مقررات حقوق بشر است، استفاده کنند.
این بیانیه می افزاید ؛ تلاش های دولت قطر برای مقابله با تروریسم برای مجامع جهانی و تمامی نهادهای بین المللی روشن است . قطر چه به صورت مالی و چه سیاسی و نظامی عضو فعال در مبارزه با تروریسم است.
ساعاتی پیش کشورهای عربستان ، امارات ، بحرین و مصر در بیانیه ای که خبرگزاری بحرین منتشر کرد ضمن متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم این کشور را به ادامه تحریم ها تهدید کردند.
عربستان ، امارات ، بحرین و مصر 5 ژوئن سال 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم کلیه روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند.
قطر طی 9 ماه گذشته ادعای حمایت از تروریسم را رد کرده است.
رد و بدل شدن بیانیه های دو طرف در حالی است که هفته گذشته منابع آمریکایی اعلام کردند ، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قصد دارد با دعوت از سران شورای همکاری خلیج فارس آنها را آشتی دهد.
خاورم**1508**3404
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.