بین الملل print
تحلیلی از چشم انداز انتخابات
ایرنا
0 comment   76 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 19:40
چکیده مطلب
تهران- ایرنا- تحلیلی از وضعیت انتخابات پارلمانی عراق؛ افشاگری نماینده سابق عراقی از همدستی رهبران کردستان با داعش؛ تمایل بغداد به خرید سامانه اس 400 روسی و هشدار آمریکا در این خصوص؛ شکایت علیه مسئولان کردستان عراق به اتهام فساد مالی؛ تهدید به ادامه حملات داعش به کرکوک از سوی پسر بارزانی از خبرهای مهم روز چهارشنبه عراق است.
**وزیر سابق عراق درباره دستاورد انتخابات آینده پارلمانی کشورش، جهت گیری عمومی جریان های سیاسی در عراق را نشانگر آن دانست که رهبران گروه های سیاسی در این کشور، نهایتا ناچار به تشکیل یک دولت خارج از انتظارات مردمی شوند که دولت جدید از حیث ضعیف بودن چندان تفاوتی با دولت های سابق نخواهد داشت.
باقر جبرالزبیدی عضو دفتر سیاسی مجلس اعلای اسلامی امروز در صفحه شخصی خود در فیسبوک، پیش بینی کرد که جهت گیری عمومی درحال حاضر تشکیل یک جبهه ملی در پارلمان به جای نظام مبتنی بر رقابت پارلمانی است که ادامه این نگرش در بلندمدت منجر به فروپاشی تجربه دمکراسی در عراق خواهد شد.
انتخابات پارلمانی عراق روز 22 اردیبهشت ماه آینده برگزار خواهد شد.
** وزیر خارجه عراق امروز در نشست خبری مشترک با دیمیتری روگوزین معاون رییس جمهوری روسیه، با اشاره به رابطه مطلوب بغداد با تهران و ریاض؛ از نقش عراق در راستای بهبود روابط بین عربستان و ایران سخن گفت.
ابراهیم الجعفری با تاکید به همجواری خوب کشورش با سوریه و ترکیه از یک سو و ایران و عربستان از سوی دیگر، به تلاش بغداد برای تلطیف و کاهش تنش میان این کشورها اشاره کرد.
** اکرم ترزی نماینده سابق ترکمانان عراقی در پارلمان این کشور، همدستی برخی افراد وابسته به رهبران کردستان عراق را با گروه تروریستی تکفیری داعش برای ادامه ناامنی در کرکوک افشا کرد.
وی امروز به خبرگزاری المعلومه عراق گفت که این افراد دنبال بازگرداندن اوضاع در کرکوک به پیش از 17 اکتبر 2017 (عقب نشینی پیشمرگه های کرد و استقرار نیروهای فدرال عراق) هستند و بر همین اساس سعی در گسترش ناامنی در این منطقه دارند و بدین ترتیب رسیدن توافق میان بغداد و اربیل بر سر موضوع کرکوک، در صورت ادامه همکاری این افراد با داعش غیرممکن است.
**اعضای هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن طرح تحریم علیه جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء در کنگره آمریکا، بر جهانی شدن این جنبش ضدصهیونیستی و استکبارستیز تأکید کردند.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی دبیر هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی، تحریم نُجَباء از سوی کنگره آمریکا را نشانه تبدیل این جنبش به یک حرکت جهانی با به خطر انداختن منافع صهیونیسم دانست که سبب هراس دشمنان اسلام شده است.
اکبر رنجبرزاده دبیر دیگر این هیأت نیز در این باره گفت: آمریکا نگران آینده رو به زوال خود است و از بیداری جوانان منطقه احساس نگرانی و ترس می‌کند، بنابراین چاره‌اندیشی کرده تا بتواند بازوهای توانمندی مانند نُجَباء را ضعیف، پراکنده و یا از دولت‌ها (دولت عراق) جدا کند؛ همان‌طور که تلاش می‌کند حزب‌الله را از لبنان و هسته‌های مقاومت را از عراق و سوریه بگیرد.
**شیخ همام حمودی رییس مجلس اعلای اسلامی و نایب رییس پارلمان عراق، تجربه ایران در زمینه آموزش عالی را بهترین الگو برای کشور خود و سایر کشورها دانست.
شیخ حمودی با اشاره به تجربه های طولانی ایران در همه زمینه ها و آمادگی جمهوری اسلامی برای ارایه این تجربه ها به ویژه در زمینه آموزش؛ تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران با وجود جنگ اقتصادی که علیه او به کار گرفته شد توانست با وحدت و همبستگی و استفاده از همه ظرفیت ها به پیشرفت برسد و ملت عراق نیز از همین شیوه مناسب پیروی خواهد کرد.
**براساس اعلام وزیر امور خارجه عراق، کشورش درحال بررسی امکان خرید سامانه پدافند موشکی اس - 400 از روسیه است.
ابراهیم جعفری در نشست کمیسیون دولتی همکاری های اقتصادی روسیه و عراق در مسکو با عنوان این موضوع، از آمادگی بغداد برای اتخاذ تدابیر قاطعانه به منظور تقویت بنیه دفاعی کشور خبر داد.
مجموعه پدافند موشکی اس 400 یا تریومف (در طبقه بندی ناتو اس.ای-21) پیشرفته ترین تسلیحات پدافند موشکی روسیه است که قادرند هواپیماها را تا برد 400 کیلومتری هدف قرار دهند و موشک های تاکتیکی تا شعاع 60 کیلومتری دارند.
**به گزارش جمعه گذشته روسیا الیوم، هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به احتمال خرید اس 400 توسط عراق هشدار داد که واشنگتن با بسیاری از کشورها از جمله بغداد در خصوص محتوای قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم (کاتسا) و عواقب عقد قراردادهای نظامی این کشورها با روسیه گفت وگو کرده است.
قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم شامل روسیه، ایران و کره شمالی می شود تا از طریق تحریم با آن چه اقدامات خطرناک و دشمنانه این کشورها در قبال آمریکا و متحدانش خوانده شده ‌است، مقابله کند.
این لایحه از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امضا و رسماً به قانون تبدیل شد.
**امیدمحمد علی عضو کمیته مبارزه با فساد در پارلمان اقلیم کردستان عراق، از طرح شکایت علیه مسئولین تشکیلات کردستان عراق به اتهام مفقودشدن میلیون ها دلار از درآمدهای نفتی این منطقه در کمیته مبارزه با فساد علیه مسئولین خبر داد.
وی به بخشی از این شکایت مربوط به دولت و انجمن عالی نفت و گاز در ارتباط با اختصاص 350 میلیون دلار برای احداث دو جاده در سال 2013 میلادی؛ همچنین اختصاص 338 میلیون دلار از محل درآمدهای نفتی به وزارت شهیدان اقلیم، اشاره کرد.
**نخست وزیر عراق در کنفرانس هفتگی با خبرنگاران، با تاکید بر این که هیچ بخشی از خاک عراق در اختیار گروه تروریستی داعش نیست؛ از ادامه عملیات نظامی پاکسازی اراضی عراق از وجود داعش خبر داد.
به نظر می رسد این اظهارات حیدر العبادی در واکنش به سخنان برخی منتقدان است که با اشاره به چند حمله اخیر تروریست های وابسته به داعش در مناطقی از کرکوک و موصل در شمال عراق، اعلام پایان جنگ نظامی با داعش از سوی دولت را زودهنگام توصیف کرده اند.
** درباز محمد وزیر مهاجرین دولت عراق شامگاه سه شنبه در صفحه شخصی خود در فیس بوک اعلام کرد که به پیشنهاد وی دولت عراق برای بازگشایی گذرگاه مرزی سرتک در اقلیم با جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است.
مرز سرتک یکی از مرزهای غیررسمی در استان سلیمانیه با جمهوری اسلامی ایران می باشد.
** صفین دیزایی سخنگوی اقلیم کردستان عراق دیروز در گفت و گو با رسانه های محلی ضمن اعلام آمادگی تشکیلات این منطقه برای گفت و گو با دولت فدرال عراق در خصوص پرونده نفتی کردستان؛ تاکید کرد که این تشکیلات هیچ مشکلی برای صادرات نفت کرکوک به بازارهای جهانی از طریق شرکت رسمی صادرکننده وزارت نفت عراق و واریز درآمدهای آن به بودجه دولت مرکزی عراق ندارد.
** مسرور بارزانی فرزند مسعود بارزانی و مشاور ارشد امنیت قومی منطقه کردستان عراق دیروز در جریان سفر به آمریکا، گفت: داعش دوباره در مناطق کرکوک (شمال عراق) ظاهر شده و توانسته است به نیروهای امنیتی حمله کند، حملات داعش به کرکوک تا زمانی تغییر سیاست های بغداد ادامه خواهد داشت.
به گزارش رسانه های کردستان، فرزند مسعود بارزانی تاکید کرده است که این کار تا زمانی که بغداد سیاست های خود را تغییر دهد ادامه خواهد داشت و این سازمان ها به دلیل وجود عوامل مساعد دوباره ظهور خواهند کرد.
گروه تروریستی جدیدی با عنوان پرچم های سفید که به باور ناظران مسایل امنیتی عراق متشکل از عناصری از داعش، بعثی ها و نیز کردهای جدایی طلب وابسته به برخی احزاب کردی هستند، طی ماه های اخیر چندین حمله تروریستی به نیروهای امنیتی در استان های کرکوک و صلاح الدین انجام داده اند.
شبک**خاورم**7074**1392
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.