اجتماعی print
ضرورت اجباری شدن وکالت/دولت صندوق حق الزحمه وکیل تاسیس کند
مهر
0 comment   166 visibility
چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت 21:05
چکیده مطلب
معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اهمیت وکالت و نقش آن در کاهش پرونده ها گفت: در دوره ای وکالت اجباری بود که نتیجه خوبی به همراه داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، ذبیح‌الله خداییان در مراسم روز وکیل  با بیان اینکه  دسترسی به مراجع بی طرف حق مردم است،گفت:  وکالت در شرع مقدس از جایگاه رفیعی برخوردار است. دسترسی به وکیل به عنوان حق صحبت شده است به همین دلیل،وکیل در وهله اول باید مستقل باشد و ترس از به خطر افتادن جایگاهش در اثر دفاع نداشته باشد.
وی افزود: رئیس قوه قضائیه در مورد وکلا صحبت کردند و گفت که خالف استقلال وکلا نیست.‌تعداد زیادی کارشناس حقوقی داریم که انتظار دارند وکیل یا قاضی شوند اما شرایط این کار فراهم نیست
معاونت حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه، وکالت اجباری باید اجرایی شود گفت: در  دوره ریاست هاشمی شاهرودی در برهه‌ای این موضوع اجرا شد اگر وکالت اجباری شود قاضی در رسیدگی راحت تر است وحکم او بیشتر منطبق با واقع است.
وی اظهارداشت: برخی افراد تمکن مالی ندارند متاسفانه بسیاری از مواد آیین دادرسی کیفری اجرا نشده و شرایط آن توسط دولت اجرایی نشد و باید صندوقی تهیه شود تا از محل آن حق الزحمه بدهیم.
این مقام قضایی تصریح کرد: به علت نبودن وکیل حجم پرونده‌ها زیاد شده است اگر وکیل باشد این حجم پرونده نخواهیم داشت.
وی در واکنش به سخنان علی مطهری در رابطه با جرایم سیاسی گفت: جرایم سیاسی موضوع ماده ۴۸ نیست اصلا قانون مصوب مجلس در مورد جرم سیاسی ببینید مشمول ماده ۴۸‌ نمیشود.
وی افزود: نمی‌توانیم بگوییم قوانین علیه امنیت جز جرایم سیاسی است موضوع ماده ۴۸ و اصلاح آن پیشنهاد قوه قضائیه نبود. ما با تصویب آن مخالفت کردیم مقصر اینجا قوه قضائیه نیست عزیزان قانون وضع کردند و ما مکلف به اجرا هستیم.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.