بین الملل print
گزارش الخلیج آنلاین درباره تجاوزگری عربستان در شرق یمن
باشگاه خبرنگاران
0 comment   4 visibility
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 13:31
چکیده مطلب
وزارت حقوق بشر یمن در گزارشی از تجاوز‌های عربستان در استان المهره و تبدیل بندر و فرودگاه این استان به پادگان نظامی پرده برداشت.
به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الخلیج آنلاین، گزارش رسمی دفتر وزارت حقوق بشر یمن در استان المهره از تجاوز‌های نیرو‌های عربستانی در این استان شرقی یمن پرده برداشت.
در این گزارش آمده است: عربستان نیرو‌هایی غیریمنی به استان المهره در شرق یمن می‌آورد و از پیوستن پسران این شهر به نیروی نظامی و امنیتی جلوگیری می‌کند. نیرو‌های سعودی سلاح‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین به این استان منتقل می‌کنند و آن‌ها را در اختیار گروه‌های مشکوک قرار می‌دهند.
بنابر این گزارش، نیرو‌های سعودی این گروه‌ها را به منطقه قشن منتقل می‌کنند و آنان را از لحاظ مالی و تسلیحاتی حمایت می‌کنند. همچنین نیرو‌های عربستانی فرودگاه بین المللی الغیضه و بندر نشطون را به پادگان نظامی تبدیل کرده‌اند.
دفتر وزارت حقوق بشر یمن در این گزارش آورده است: عربستان مقادیر زیادی سلاح در فرودگاه الغیضه و بندر نشطون ذخیره و مردم را از استفاده از این مکان‌ها محروم کرده است. عربستان از پایگاه خود در فرودگاه الغیضه به عنوان مکانی برای بازداشت و بازپرسی از شهروندان یمنی و سپس انتقال آنان به ریاض استفاده می‌کند و به دادستانی کل و هیچ سازمان رسمی اجازه بازدید از این منطقه را برای بررسی حقایق نمی‌دهد.
بنابر این گزارش، عربستان بندر نشطون را اشغال و تنها به کالا‌های مورد تاییدش اجازه ترخیص می‌دهد و با احداث چندین مرکز و پادگان نظامی در المهره و در نزدیکی خانه‌های مردم، شهروندان یمنی را به تخلیه محل زندگی مجبور کرده است. مردم استان المهره بار‌ها علیه سیاست‌های تجاوزگرانه عربستان اعتراض کرده اند. در دسامبر ۲۰۱۸ آن‌ها علیه تجاوز‌های ریاض، مصادره کالاهایشان و اشغال فرودگاه و بندر این استان تظاهرات کردند.
استان المهره از آوریل ۲۰۱۸ شاهد اعتراض‌های مسالمت آمیز برای خروج نیرو‌های سعودی و اماراتی از این منطقه و تحویل دادن گذرگاه‌های باری- ترانزیتی و بندر و فرودگاه این استان به نیرو‌های محلی و حفظ حاکمیت ملی بوده است. نیرو‌های عربستان سعودی در پایان سال ۲۰۱۷ وارد استان المهره شدند و دریانوردی و ماهیگیری در بندر نشطون را ممنوع و با تبدیل فرودگاه بین المللی الغضه به پادگان نظامی پرواز‌های این فرودگاه را لغو کردند.
استان المهره در شرق یمن که دومین استان بزرگ این کشور پس از حضرموت است، دو گذرگاه با عمان و طولانی‌ترین خط ساحلی به طول ۵۶۰ کیلومتر را داراست و به همین جهت بااهمیت محسوب می‌شود.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.