اقتصادی print
مطالبات ۳۰ هزار میلیارد تومانی صنعت برق از دولت
باشگاه خبرنگاران
0 comment   6 visibility
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 13:30
چکیده مطلب
رجبی مشهدی گفت: مطالبات صنعت برق از دولت بابت مابه التفاوت نرخ تکلیفی و قیمت تمام شده برق بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه خبری توانیر، مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه ريزی و امور اقتصادی توانير با اشاره به تکلیف صنعت برق برای به مدار آوردن هزار کیلومتر خط جدید انتقال و فوق توزیع و بیش از ۴۰ پست قدرت تا تابستان ۹۸ گفت: مطالبات صنعت برق از دولت بابت مابه التفاوت نرخ تکلیفی و قیمت تمام شده برق بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است که می‌تواند بخش عمده‌ای از مطالبات پیمانکاران و شرکت‌های تولید کننده برق را جبران کند.
رجبی مشهدی در تبیین وضعیت نقدینگی صنعت برق گفت: با توجه به رسوب حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق در سازمان هدفمندی، طرحی از سوی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از رسوب مطالبات در سال جاری به تصویب رسید که بر مبنای آن مبالغی که به سازمان هدفمندی واریز می‌شود، طی ۲ هفته عیناً به صنعت برق باز می‌گردد و امیدواریم با پیشنهاداتی که برای اصلاح تبصره ۱۴ در بودجه ۹۸ ارایه شد این مشکل نیز برطرف شود و بتوانیم عقب ماندگی طرح‌های انتقال شبکه برق کشور را حل و فصل کنیم.
وی از اجرای طرح‌های جایگزین و موقت با توجه به کمبود منابع و تاثیرپذیری مناقصات از نرخ ارز خبر داد و افزود: با توجه به کمبود منابع و وضعیت مناقصات در صنعت برق از برخی طرح‌های موقت و جایگزین به منظور رفع مشکلات شبکه انتقال به ویژه در استان‌های مازندران، گلستان، خوزستان، تهران و سیستان و بلوچستان که با مشکلات بیشتری رو به رو هستند، استفاده می‌کنیم.
رجبی مشهدی از جمله اقدامات جایگزین به برنامه انتقال یک نیروگاه ۲۵ مگاواتی از نوشهر به سراوان با هماهنگی شرکت تولید برق حرارتی برای رفع مشکل افت ولتاژ منطقه اشاره کرد.
وی یکی دیگر از اقدامات همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری، را تهیه رویه‌ای برای جابه جایی تجهیزات و ترانسفورماتور‌های قدرت به منظور استفاده بهینه از ظرفیت ترانس‌ها عنوان کرد و گفت: شرکت برق منطقه‌ای گیلان به عنوان پیشگام در این عرصه، جابه جایی حدود ۲۷ ترانسفورماتور فوق توزیع و انتقال را در دستور کار دارد.
رجبی مشهدی یکی دیگر از اقدامات به منظور تعویق سرمایه گذاری در احداث پست‌های فوق توزیع جدید را افزایش تعداد فیدر‌های فشار متوسط با هدف بارگذاری بیشتر بر روی پست‌های موجود ذکر کرد و افزود: در این طرح تعداد فیدر فشار متوسط هر پست فوق توزیع ۳۰×۲ از ۱۲ به ۱۶ فیدر افزایش خواهد یافت. اولین پایلوت این طرح در شرکت برق منطقه‌ای فارس و شرکت توزیع برق شیراز انجام خواهد شد.
وی در خصوص فواید اقتصادی این اقدام گفت: قیمت هر پست فوق توزیع حدود ۲۵ میلیارد تومان است و با این اقدام می‌توانیم احداث حدود ۱۳ پست فوق توزیع تا سال ۱۴۰۰ را به تعویق بیاندازیم و به جای آن فیدر پست‌های موجود را افزایش دهیم و در این صورت به جای حدود ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه احداث پست‌های جدید با اجرای حدود ۳۰ فیدر فوق توزیع و در مجموع با ۷ میلیارد تومان هزینه به طور موقت و تا رفع بحران اقتصادی، نیاز‌ها را پوشش دهیم.
رجبی مشهدی بدهی صنعت برق را تا پایان سال ۹۶ حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در سال ۹۷ از محل ورودی صندوق توسعه، مبالغی را با توجه به موضوع ریزگرد‌ها برای توسعه شبکه برق خوزستان دریافت کردیم و حدود ۸۷ میلیارد تومان نیز به شرکت برق منطقه‌ای و شرکت‌های توزیع برق اهواز و خوزستان اختصاص یافت، اما این بند به رغم پیشنهاد وزارت نیرو و به دلیل کمبود منابع در کشور در قانون بودجه سال ۹۸ ذکر نشد و در تلاشیم با توجه به پیشنهادات کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی آن را محقق کنیم.
انتهای پیام/
بدهی صنعت برق  تا پایان سال ۹۶ حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان است
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.