بین الملل print
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
ایسنا
0 comment   23 visibility
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 13:56
چکیده مطلب
پایگاه خبری "دمیرورن" از تنظیم شکایت دادستان‌های ترکیه علیه یکی از کارکنان محلی کنسولگری ایالات متحده خبر داد که به اتهام ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا بازداشت شده است.
به گزارش ایسنا، آنکارا فتح‌الله گولن را عامل سازماندهی کودتای ناکام ۲۰۱۶ می‌داند اما این روحانی ترک‌تبار که سابقا متحد رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه بود، تمامی اتهامات را رد می‌کند.
براساس گزارش رویترز، "متین توپوز" کارمند کنسولگری ایالات متحده در ترکیه در اکتبر ۲۰۱۷ بازداشت شد. این اقدام به تنش‌های موجود میان ایالات متحده و ترکیه دامن زد و همچنین موجب تعلیق چندین ماهه خدمات روادید دوجانبه شد.
روابط میان این دو متحد عضو ناتو بر سر حمایت ایالات متحده از کردها در شمال سوریه، طرح ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه و زندانی شدن مدیر یکی از بانک‌های دولتی ترکیه در آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های ایران، تیره و تار شده است.
متین توپوز به همراه دو کارمند کنسولی محلی دیگر به اتهامات مرتبط با تروریسم زندانی شده است. واشنگتن خواستار آزادی تمامی آنهاست. در اعلام جرم علیه توپوز آمده است، او ارتباط بسیار نزدیکی با افسرانی داشته است که در کودتای ناکام نقشی ایفا کرده بودند. دادستان‌های ترکیه‌ای از اردوغان و بنعالی ییلدیریم، نخست‌وزیر سابق ترکیه و سایر مقام‌ها به عنوان شاکی یاد کرده‌اند.
براساس قوانین ترکیه، اکنون یک قاضی باید تصمیم بگیرد که آیا پرونده توپوز در دادگاه مورد رسیدگی قرار بگیرد یا خیر. دفتر دادستانی ترکیه هنوز واکنشی نشان نداده است.
انتهای پیام
مترجم و دبیر: اکرم ترابی
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.