سیاسی print
پیشنهاد جدید عاملی برای برگزاری جلسات ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور
تسنیم
0 comment   44 visibility
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 14:06
چکیده مطلب
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد جلسات ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و شورای اسلامی شدن در دانشگاه‌ها برگزار شود.
- اخبار سیاسی -
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز خبر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، سیصد و بیست و دومین جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
دستور این جلسه ارائه گزارش "طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی و پژوهشی" بود که توسط شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.
در این گزارش تأکید شد طرح آمایش آموزش عالی در اسفندماه 1394 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و پیاده‌سازی طرح آمایش آموزش عالی از جمله مسائل مورد توجه معاونت آموزشی وزارت علوم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
شناسایی دانشگاه‌های محور و تلاش برای مأموریت بخشی به فعالیت‌های سایر دانشگاه‌ها بر اساس فعالیت‌های دانشگاه‌های محور، ادغام برخی دانشگاه‌ها و توجه به مشکلات پیش روی فعلی دانشگاه‌ها از جمله مواردی بود که در گزارش معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به آن اشاره شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در گزارش مذکور اصول 20 گانه ساماندهی مؤسسات پژوهشی ارائه و تأکید شد که در فرآیند اجرایی سازی طرح آمایش آموزش عالی اسامی دانشگاه‌های محور با نام بزرگان علمی و فرهنگی تمدن اسلام و ایران مزین خواهد شد.
توضیحات عاملی درباره روند انتخاب دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی
عاملی:گرایشات سیاسی نباید در تصمیمات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دخالت کند
عارف:‌ "عاملی" توصیه‌های رهبر انقلاب در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی را عملیاتی کند
در ادامه اعضا به بیان نظرات و پیشنهاد‌های خود پرداختند. مأموریت بخشی و نظام‌مندکردن فعالیت دانشگاه‌ها پیش از فرآیند اجراء توجه شرایط اقلیمی و منطقه‌ای، بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان مذهبی و علمی در استان‌ها، ترسیم ضوابط و سازوکارهای اجرایی طرح، شفاف‌سازی شاخص‌های توانمندسازی واحدها در کنار رویکرد تجمیع، توجه انگیزه‌های توسعه‌ای در داخل دانشگاه‌ها و کاهش ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها و پرهیز از تعجیل در برنامه‌ها از جمله مهمترین نظرات این بخش بود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سید سعیدرضا عاملی، نیز در این جلسه ضمن تشکر از خدمات محمدرضا مخبر دزفولی گفت: بر اساس نظر رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» شورای عالی انقلاب فرهنگی باید در پیوند گسترده با نخبگان جامعه باشد.
وی افزود: البته در این زمینه ترویج مشارکت و فراهم آوردن فضای تعامل هم مدنظر است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما باید ببینیم چه راههایی وجود دارد تا این فضا را بازتر کنیم و حضور ما بیشتر احساس شود.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: در بیرون از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تلقی بعضاً مثبت نیست و گفته می‌شود اینها چه کارکردند؟
وی افزود: در صورتی که وقتی داخل می‌شویم، می‌بینیم در این سال‌ها کارهای خیلی خوبی انجام شده است.
عاملی ادامه داد: لذا من به دکتر کبگانیان هم این پیشنهاد را دادم که جلسات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور را گاهی اوقات ببرید و در دانشگاه‌ها برگزار کنید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این کار را در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها هم می‌توانیم انجام دهیم. بخش اول جلسه را به بیان نظرات دانشگاهیان اختصاص دهیم و بخش دوم را به دستور کار شورا پرداخت شود.
وی افزود: باید اساتید دانشگاه بیایند صحبت کنند و ما هم بیشتر بشنویم.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: البته این کار زحمت هم دارد ولی اگر بتوانیم با فضای دانشگاه بیشتر تماس داشته باشیم و حضور بیشتری داشته باشیم قطعاً مؤثرتر خواهیم بود.
وی گفت: در همین راستا باید در حوزه فرهنگ و علم برخی دانشگاه‌ها قطب و مرکز باشند و مثلاً دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و... وظایف را بعنوان نقطه کانونی برای انجام مطالعات حوزه سیاست گذاری علم قبول کنند.
عاملی افزود: تقسیم وظایف به انجام وظایف کمک می‌کند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: الآن برخی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ نشده و برای برخی هم که ابلاغ شده باید دنبال ضمانت اجرایی باشیم؟!.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: برای اجرای مصوبات هم بر اساس سفارش مکرر رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» باید نخبگان وارد میدان اجرا شوند.
وی افزود: پیشنهاد می‌کنم دو نفر از رؤسای دانشگاه‌های مهم در شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها عضو شوند چون این رؤسای دانشگاه‌ها در میدان اجرا هستند.
عاملی ادامه داد: باید برای تصمیم سازی و سیاست‌گذاری حتماً افرادی که با اجرا در تماس هستند حضور داشته باشند.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: در مورد متناسب‌سازی دروس هم باید ببینیم تغییرات بنیادین حوزه علم چیست؟.
وی افزود: در بازنگری رشته‌های تحصیلی باید حداقل به پارادایم های علمی جدید توجه شود و الا تغییرات شکلی خواهد بود. بعنوان مثال می توان سه پارادایم جدید را برجسته کرد:
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از این پارادایم‌ها "دانش یکپارچه" است و دانش یکپارچه به این دلیل در علم وارد شد که متغیرهای تأثیرگذار در رشته‌ها تغییر کرد.
عاملی گفت: در گذشته سیستم‌ها بر یک موضوع متمرکز می‌شدند ولی در اوایل دهه 60 میلادی یک نگاهی ایجاد شده که معطوف به رقابت آزاد بازار و عرضه کالای با کیفیت بود.
وی افزود: با این نگاه علم به سمت دانش یکپارچه ارتباطی رفت.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: موضوع بعدی "شبیه‌سازی هستی" بود و این نگاه برای ما که می‌خواهیم دانشگاه اسلامی داشته باشیم خیلی مهم است.
وی گفت: دلیل این نگاه آن بود که نگاه پوپری به علم شکست خورد چون علم پوپری "ابطال‌پذیر" است که نگاه به علم نگاهی سست است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با شکست نگاه پوپر این نتیجه حاصل شد که اگر قوانین هستی که مخلوق خداوند است را بشناسیم، کشف شوند؛ می‌توانیم برای علم جای پای محکمی پیدا کنیم.
عاملی ادامه داد: ظهور "فضای مجازی" موضوع مهم دیگری است که دو فضایی شدن همه علوم را بدنبال آورده است. امروز مثلا در علوم پزشکی؛ 24 حوزه جدید بوجود آمده است که مرتبط با حوزه فضای مجازی و فنآوری اطلاعات است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: روند پزشکی با این مسائل تغییر می‌کند. وی افزود: حوزه علم و بخش اجرایی و بخش صنعت کشور از پیشرفت های جدید فنآوری عقب افتاده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر محتوا جدید علمی تولید نکنیم همه تغییرات صوری خواهد بود.
عاملی گفت: اگر یک تغییر رادیکال در حوزه علم صورت نگیرد؛ علم امروز در آینده نزدیک بی مصرف و کم کاربرد خواهد بود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در پایان گفت: باید برای کوتاه کردن زمانی مقاطع تحصیلی هم برنامه داشته باشیم.
انتهای پیام/
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.