اجتماعی print
طراحی یادمان شهدای آتش نشان در پلاسکو نو
مشرق
0 comment   18 visibility
یکشنبه 30 دی 1397 ساعت 14:08
چکیده مطلب
شهردار تهران در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه طرح‌های برگزیده «پلاسکو نو» و رونمایی از «دستورالعمل جدید ضوابط ایمنی و آتش‌نشانی در ساختمان‌ها» توضیحاتی را در خصوص ساختمان جدید پلاسکو داد.
به گزارش مشرق، پیروز حناچی در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه طرح‌های برگزیده «پلاسکو نو» و رونمایی از «دستورالعمل جدید ضوابط ایمنی و آتش‌نشانی در ساختمان‌ها» با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حادثه پلاسکو نشان داد ما در خصوص ساختمان‌هایی که قبل از ابلاغ آیین‌نامه ملی ایمنی ساخته شدند آسیب‌پذیر هستیم، گفت: دستورالعمل جدید مربوط به ساختمان‌هایی است که پیش از آن آیین‌نامه ساخته شدند و حدود ۲۵۷ ساختمان بلندمرتبه (۱۲ طبقه و بالاتر) را شامل می‌شود. این دستورالعمل به موضوع شناسایی و کنترل نقشه‌های ساختمان‌ها و آموزش کارکنان این بناها پرداخته است.
بیشتر بخوانید: زمان تکمیل پلاسکو جدید اعلام شد فیلم / خانواده‌های شهدای پلاسکو در محل ساختمان
شهردار تهران گفت: مراسم امروز مربوط به نتیجه مسابقه طراحی ساختمان «پلاسکو نو» است که با همکاری بنیاد مستضعفان انجام شد. باید از بنیاد نیز تشکر کنیم که این موضوع را به همفکری عمومی گذاشت؛ علی‌رغم اینکه مشاور هم گرفته بودند و می‌توانستند به تنهایی عمل کنند، اما تصمیم گرفتند از ایده‌های دیگران نیز کمک بگیرند. آثار شرکت‌کننده‌ها نیز مورد قضاوت هیئت داوران قرار گرفت.
وی افزود: در این مسابقه به چند موضوع توجه شد، اعم از اینکه یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان در طراحی مورد توجه قرار گیرد و کیفیت معماری شهر نیز افزایش یابد که با توجه به آثار موجود، خوشبختانه به نظر می‌آید این موارد رعایت شده‌اند.
حناچی در ادامه با اشاره به اینکه تجربه حادثه پلاسکو سخت بود، اظهار داشت: تلاش کردیم این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم؛ تجهیزات فعلی آتش‌نشانی نسبت به زمان قبل از حادثه پلاسکو قابل مقایسه نیست، چرا که بالغ بر ۱۹۰ میلیارد تومان تجهیزات خریده‌ایم.
شهردار تهران با اشاره به موضوع تهیه لباس آتش‌نشانان توضیح داد: خوشبختانه شورای شهر اعتباری را برای این موضوع تصویب کرده که به اندازه دو هزار دست لباس مخصوص آتش‌نشانی است. همان‌طور که می‌دانید لباس‌های همکاران آتش‌نشانمان خاص است و چیزی نیست که در داخل تولید شود؛ این لباس‌ها در برابر حرارت بسیار بالا مقاوم است و تولیدکنندگان آن نیز در جهان محدود هستند.
حناچی آتش‌نشانی را جزء مشاغل سخت و زیان‌آور دانست و افزود: بحث اصلی میزان و مبنای محاسبه است، آن بخشی که در اختیار ما است را پیگیری می‌کنیم، اما تمام موضوع در اختیار ما نیست؛ دستگاه‌های دیگری مانند سازمان تأمین‌اجتماعی نیز در این مورد مسئول هستند که باید بپذیرند و ان‌شاءالله خواهند پذیرفت.
وی در ادامه درباره بازدید اخیرش از محل گودبرداری پلاسکو گفت: هفته گذشته زمانی که بوی بد در تهران منتشر شد، حادثه‌ای را در پلاسکو داشتیم که گازی آزاد شده بود و یکی از تئوری‌ها این بود که آن گاز دلیل اصلی بوی بد است؛ به همین خاطر بازدیدی از پلاسکو انجام شد تا به خوبی در جریان گودبرداری قرار بگیریم. آن بازدید مشخصاً ارتباط چندانی به موضوع پلاسکو و پروژه ساختمان آن نداشت.
حناچی با اشاره به موارد حقوقی مربوط به ساختمان پلاسکو عنوان کرد: مقدمات حقوقی و مصوبات کمیسیون ماده ۵ حل شده و به تصویب رسیده است، صرفاً مشکل پارکینگ داشتیم که با همکاری بنیاد حل شد. در حال حاضر مشکل خاصی نداریم چرا که صورت‌مسأله جدید مبتنی بر حقوق مالکان تنظیم شده است و خطوط اصلی‌مان در چارچوب ساختمان پلاسکوی قبلی تنظیم شده و میراث‌فرهنگی نیز عضو کمیسیون ماده ۵ است.
شهردار تهران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر عدم استفاده از دوچرخه در روز هوای پاک از سوی شهردار تهران، خاطرنشان کرد: روز هوای پاک یا سه‌شنبه‌های بدون خودرو الزاماً به معنای استفاده از دوچرخه نیست و استفاده از مترو، اتوبوس و پیاده روی را هم شامل می‌شود. من دیروز مشکل شخصی داشتم، به همین خاطر ترجیح دادم با موتور برقی ساخت داخل به محل کارم بروم.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.