سیاسی print
لوبلاگ: تروریستی خواندن سپاه برای آمریکا بی فایده و پرهزینه است
مشرق
0 comment   7 visibility
پنجشنبه 22 فروردین 1398 ساعت 01:17
چکیده مطلب
یک تارنمای آمریکایی تصمیم دولت ترامپ علیه سپاه پاسداران را بی‌فایده اما پرهزینه برای دولت آمریکا ارزیابی کرد.
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه های خود نوشت:
لوبلاگ در تحلیل این موضوع نوشت: تروریستی خواندن سپاه پاسداران یکی دیگر از اقدامات خطرناک دونالد ترامپ است. او، مایک پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا بدون آنکه درکی از شرایط واقعی غرب آسیا داشته باشند، حساسیت‌ها و مخاطرات کنونی روابط میان تهران و واشنگتن را بیشتر کردند. با این حال کار آنها تنها یک تصمیم سیاسی و نمادین است و هیچگونه تحول چشمگیری در غرب آسیا به همراه نخواهد داشت.
بیشتر بخوانید:
تردید نکنید، تنگه هرمز را ببندید همه تحریم‌های آمریکا علیه سپاه
تروریستی خواندن سپاه پاسداران از نظر اقتصادی نیز عواقبی در پی نخواهد داشت چرا که تحریم‌های پیشین آمریکا هر نوع محدودیتی که مقدور بود بر تهران تحمیل کرده و کار بیشتری از پیش نخواهند برد.
ایران در سوریه، عراق، یمن، افغانستان و سراسر خلیج فارس توان عملیاتی بالایی دارد. هزاران تن از نیروهای ایالات متحده در منطقه، به ویژه در عراق و سوریه در نزدیکی نیروهای رسمی ایران و یا شبه نظامیان نزدیک به تهران قرار دارند. هر گونه برخورد نظامی میان این گروه‌ها و نیروهای ایالات متحده دشواری حضور نظامی آمریکا در منطقه را بیشتر می‌کند و مقامات نظامی واشنگتن به طور قابل توجهی نگران در معرض خطر قرار گرفتن بیشتر نیروهای خود در غرب آسیا هستند.
بنابراین، افزایش مخاطرات عملیاتی برای نیروهای آمریکا تنها نتیجه این تصمیم عجولانه خواهد بود. از این رو چرخه تقابل و تلافی بعد از تروریستی خواندن نیروهای نظامی دو طرف، آنهم در زمانی که هیچ کانال ارتباطی دیپلماتیک و نظامی بین ایران و آمریکا وجود ندارد بسیار خطرناک خواهد بود. جامعه اطلاعاتی پنتاگون از این موضوع آگاهی دارد و به همین دلیل مخالف تصمیم ترامپ است.
علاوه بر این، چنین تصمیمی امکان بازگشت تهران به میز مذاکره را کمرنگ می‌کند چرا که تهران یک مرتبه چنین فرآیندی را آزموده است؛ اتفاقاً تروریستی نامیدن سپاه پاسداران صداهای مخالف ارتباط و مذاکره با آمریکا در داخل ایران را بلندتر می‌کند و آنها استدلال بیشتری برای مخالفت خود با آمریکا را خواهند داشت.
این تصمیم همچنین رفتار عراق را سخت‌تر می‌کند. عراق می‌کوشد که تعادل مناسبی میان گرایش‌ها و سیاست‌های واشنگتن-تهران برقرار کند اما تصمیم اخیر آمریکا کار عراق را نیز سخت می‌کند.
تارنمای نشریه تایمز انگلیس نیز در این باره نوشت: تروریستی نامیدن سپاه پاسداران از سوی دونالد ترامپ، دیپلماسی در خاورمیانه را پیچیده می‌کند. کارشناسان هشدار داده‌اند که این تصمیم می‌تواند با واکنش منفی علیه سربازان آمریکا در خاورمیانه روبه‌رو شود.
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.