سیاسی print
فواد ایزدی: واشنگتن را مجبور به پرداخت هزینه کنیم
ایسنا
0 comment   9 visibility
شنبه 24 فروردین 1398 ساعت 08:50
چکیده مطلب
یک کارشناس مسائل آمریکا تاکید کرد: باید کاری کنیم که اعمال تحریم‌ها و انجام اقدامات خصمانه از سوی دولت واشنگتن علیه ایران همراه با هزینه‌هایی برای این کشور باشد.
فواد ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: این اقدام بیانگر شکست سیاست‌های دولت آمریکا نسبت به ایران است. آمریکایی‌ها پیش از این اعلام کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران جشن چهلمین سالگرد خود را نخواهد دید و پیش از آن سرنگون می‌شود، در این راستا اقدامات و فعالیت‌هایی را انجام دادند و برای تحقق آن بودجه اختصاص دادند ولی این سیاست با شکست رو به رو شد و جمهوری اسلامی ایران نه تنها سرنگون نشده است، بلکه در طول یک سالی که آمریکا از برجام خارج شده هیچ امتیازی به آمریکایی‌ها نداده است.
وی ادامه داد: البته تحریم‌های آمریکا بعضاً باعث ایجاد مشکلاتی در کشور شده و مسائلی را ایجاد کرده ولی آمریکایی‌ها نتوانسته‌اند به اهداف اصلی خود در مورد ایران دست پیدا کنند و امتیازی به دست آورند.
این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه حدود یک ماه دیگر اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام فرا می‌رسد و آنها باید در این زمان اقدامی انجام می‌دادند، افزود: آمریکایی‌ها در این چارچوب دو راه بیشتر نداشتند یا اینکه اعتراف کنند که سیاستشان در مورد ایران با شکست رو به رو شده و ایران به آنها امتیازی ارائه نکرده است و راه دوم این بود که اقدام جدیدی علیه ایران انجام دهند و شعار جدیدی در این زمینه طراحی کنند، آنها در نهایت گزینه دوم را انتخاب کردند و تصمیم گرفتند که نام سپاه را در لیست گروه‌های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا قرار دهند.
فواد ایزدی با بیان اینکه در آمریکا، وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری این کشور لیست‌هایی به صورت جداگانه به عنوان گروه‌های تروریستی منتشر می‌کنند، افزود: وزارت خزانه داری آمریکا در اعمال تحریم‌ها و پیگیری اعمال محدودیت بر روی گروه‌هایی که در این لیست قرار می‌دهد جدی تر عمل می‌کند و در این چارچوب باید توجه داشته باشیم که حدود یک سال و نیم پیش نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفت و در طول این مدت تبعات تحریمی را تجربه کرده است.
وی با اشاره به سابقه لیست وزارت امور خارجه آمریکا در مورد گروه‌های تروریستی خاطر نشان کرد: چند وقتی نام گروه تروریستی منافقین در این لیست قرار داده شده بود و در آن موقع در حالی که نام این گروه در لیست گروه‌های تروریستی بود آنها در واشنگتن تجمع برگزار می‌کردند و وزارت امور خارجه آمریکا به اعضای این گروه تروریستی در دیگر کشورها ویزا می‌داد تا در همایش منافقین در واشنگتن شرکت کنند، منظور از بیان آنچه که گفته شده این است که آنچه اتفاق افتاده است مسئله جدیدی نیست و بیانگر این است که آمریکایی‌ها به اهداف خود در مورد ایران دست پیدا نکرده‌اند.
ایزدی گفت: این سخن به این معنا نیست که در برابر اقدام اخیر آمریکا بی تفاوت باشیم، ولی بر این نکته نیز تاکید دارم که این اقدامات بیانگر اذعان آمریکایی‌ها در شکست سیاست‌هایشان نسبت به ایران است.
ایزدی با بیان اینکه باید دقت کنیم که در مورد این قضیه در بحث اقتصادی، قرار نیست اتفاق جدیدی بیفتد، گفت: شاید در اذهان عمومی این سوال مطرح باشد که چرا آمریکایی‌ها علیه ایران به این مقدار اقدام به اتخاذ تحریم می‌کنند، پاسخ این پرسش آن است که آمریکایی‌ها برای انجام این گونه کارها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند این در حالی است که ما باید برای آمریکایی‌ها در این ارتباط هزینه تعریف کنیم چرا اگر هزینه‌ای به آنها تحمیل نشود آنها هم چنان به اقدامات خود علیه ایران ادامه می‌دهند و تحریم‌های جدیدی را اعمال می‌کنند.
وی همچنین با تاکید بر اینکه باید ذهنیت اشتباه دولتمردان آمریکایی در مورد ایران اصلاح شود، خاطر نشان کرد: آنها فکر می‌کنند ایران تحت فشار تحریم‌ها، امتیاز می‌دهد، ضروری است که این تفکر اصلاح شود و آنها متوجه شوند که ایران تحت فشار تحریم‌ها امتیازی نمی‌دهد بنابراین کسانی در ایجاد این ذهنیت در بین آمریکایی‌ها تأثیرگذار بوده‌اند و باید در ارتباط با اصلاح این ذهنیت نیز اقدام کنند.
این استاد دانشگاه تهران در بخش پایانی صحبت‌های خود با انتقاد بر اینکه تحولات اخیر بیانگر این موضوع است که سیاست ایران در طول ۵ الی ۶ سال گذشته نسبت به آمریکا جواب نداده است، خاطر نشان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که ما باید در سیاست خارجی خود از جمله نحوه تعامل با آمریکا بازنگری ریشه‌ای داشته باشیم چرا که در نتیجه سیاست‌های چند سال اخیر، اکنون تحریم‌های قبل و بعد از برجام علیه ایران اعمال شده و از دیگر سو در عرصه پیشرفت علمی کشور از جمله بحث هسته‌ای با محدودیت‌هایی رو به رو هستیم.
انتهای پیام
کامنت شما با موفقیت ثبت شده است و پس از تأیید تیم نظارت به نمایش در می آید.
کد امنیتی وارد شده صحیح نیست.
لطفا اطلاعات خود را صحیح وارد کنید.
اشکالی در سیستم رخ داده است. لطفا دوباره امتحان کنید.
در پاسخ به کامنت :
فرزاد قربانی
لغو
captcha
ثبت کامنت
کامنتی ثبت نشده است.